ПРОЕКТ РІШЕННЯ

Про виконання плану заходів Програми «Національний план дій з реалізації Конвенції про права інвалідів в місті Новомосковську»

Заслухавши та обговоривши інформацію начальника управління праці та соціального захисту населення  м. Новомосковська Горбач Г.М. щодо виконання  плану заходів програми «Національний план дій з реалізації конвенції про права інвалідів в місті Новомосковську» виконавчий комітет міської ради зазначає, що міською владою здійснюються заходи по посиленню соціального захисту інвалідів та привернення уваги громадськості міста до проблем осіб з особливими потребами.

На сьогодні в місті проживає 70622 мешканця. Загальна чисельність інвалідів становить 3512 чоловік, в тому числі: інвалідів загального захворювання - 2331 чол., інвалідів Великої Вітчизняної війни –196 чол.,  інвалідів війни учасників антитерористичної операції – 23 чол., інвалідів дитинства – 1129 чол., дітей-інвалідів - 311 чол.

Позитивне вирішення питань соціального захисту стало можливе завдяки спільній співпраці виконавчого комітету, громадськості, підприємств, установ, організацій міста  і залучення коштів, як державного та  місцевого бюджетів, так і спонсорської допомоги.

В міському бюджеті 2018 року, як і в попередні роки, 80% від  всіх коштів витратної частини  було спрямовано на соціальні потреби.

Через управління праці та соціального захисту населення у місті надаються пільги та компенсації інвалідам війни, допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам.

На державну підтримку малозабезпечених сімей, родин з дітьми, інвалідів з дитинства та дітей – інвалідів  у Бюджеті – 2018 року по місту Новомосковську  затверджено субвенцію державного бюджету місцевому бюджету  на   суму 98701,0   тисяч грн., (для   порівняння   у  2016 році – 78989,9 тисяч грн., у 2017 році – 85673,8 тисяч грн.).

За рахунок субвенції з державного бюджету виділяються кошти для забезпечення інвалідів загального захворювання та ветеранів війни, які мають групу інвалідності санаторно-курортними путівками. В 2018 році оздоровлено 27 інвалідів.

З місцевого бюджету в 2018 році виплачено 106,5 тис. грн. на компенсаційні виплати фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам. Станом на 01.11.2018 року  цю компенсацію отримувало  44 чоловіки.

Протягом 2018 року 72 особи з обмеженими фізичними можливостями отримали засоби реабілітації, а саме: крісла коляски – 19 чол., інші засоби реабілітації –53 чол.

Важливим напрямком в роботі по соціальному захисту осіб з обмеженими фізичними можливостями є забезпечення їх пільговим автотранспортом. По місту Новомосковську в черзі знаходиться 75 інвалідів, з них 15 інвалідів   Великої Вітчизняної війни.

Значна увага міської влади приділяється соціальному захисту ветеранів.  Щороку інваліди Великої Вітчизняної війни і учасники бойових дій, які мають групу інвалідності закріплюються за підприємствами, установами, організаціями міста для надання  шефської допомоги. Так, в поточному році  30  інвалідів війни, які приймали участь в бойових діях в період   Великої   Вітчизняної   війни,    отримали   допомогу на загальну суму 6,5 тис. грн.

Бути активним і повноцінним громадянином нашого суспільства - це прагнення багатьох людей з особливими потребами. Сьогодні в місті з  загальної  кількості осіб з інвалідністю  інвалідів, понад 1893 працездатного віку, з них працює – 284 чоловіки. В міському центрі зайнятості протягом  2018 року було зареєстровано 9 осіб з обмеженими фізичними можливостями, які бажають працевлаштуватися. Станом на 01.11.2018 р. на обліку перебуває 26 чоловік цієї категорії. Протягом поточного року працевлаштовано 11 інвалідів. Всі особи даної категорії, які перебувають на обліку отримали профорієнтаційні послуги, метою яких є допомога в правильному підборі професії з врахуванням інтересів та стану здоров’я. Центром зайнятості спільно з управлінням праці та соціального захисту населення проводяться ярмарки вакансій для осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Проблемами інвалідів опікуються працівники територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг). 625 осіб з особливими потребами знаходяться на обліку цієї служби, майже 273 інвалідам надається соціальна допомога вдома, 10 дітей віком від 3 до 7 років проходять реабілітацію в групі денного перебування центру.

Станом на 01.11.2018 р. загальна кількість інвалідів до 35 років у місті Новомосковську складає  597 чол., з них:  дітей до 18 років –311 чол.

В загальноосвітніх школах міста навчається 73 дитини з обмеженими фізичними можливостями, з них 12 чоловік навчається на дому.

Щорічно особлива увага приділяється літньому оздоровленню дітей. Протягом літа 2018 року 43 дитини з обмеженими фізичними можливостями було оздоровлено в дитячому оздоровчому таборі з денним перебуванням на базі шкіл міста. В літніх  таборах  відпочила 1 дитина-чорнобилець.

У відділенні соціально – побутової реабілітації територіального центра існує  Клуб «Надія» ( для  інвалідів віком  від 20 до 35 років).

На базі центру соціальних служб для молоді працює клуб «Довіра»,  який відвідує 31 дитина зі своїми батьками. В цьому клубі проводяться розважальні програми для дітей-інвалідів; тренінгові заняття для дітей і батьків, що виховують дитину з особливими потребами. Традиційними   стали соціальні акції «Разом з Вами» для інвалідів, прикутих до ліжка. Постійно проводяться індивідуальні консультування батьків, що виховують  дітей з особливими потребами з метою їх соціально-психологічної підтримки.

На обліку в центральній міській лікарні знаходиться 196 інвалідів Великої Вітчизняної війни; 2331 інвалід загального захворювання; 54 інваліда, які  постраждали внаслідок аварії на Чорнобильчькій АЕС.
Щорічно всі інваліди Великої Вітчизняної війни та інваліди-чорнобильці, а також інваліди учасники антитерористичної операції проходять повні або часткові медичні обстеження.

Значна увага приділяється  забезпеченню осіб з обмеженими фізичними можливостями медикаментами. З міського бюджету виділяються кошти для безкоштовного зубопротезування пільгової категорії. В 2018 році на ці цілі  витрачено 84,4 тис. грн. Постійно у міській лікарні проводяться Дні здоров’я із залученням фахівців як міської лікарні,  так і обласних медичних установ.

У місті Новомосковськ  функціонує 4 громадських організації інвалідів.

На особливому контролі міської влади знаходиться питання щодо покращення умов життя громадян з особливими потребами, а саме: створення  необхідних умов для безбар’єрного життєвого середовища  цієї категорії.

При проектуванні об’єктів та здачі їх в експлуатацію  передбачається  облаштування під’їздів засобами, які забезпечують безперешкодний доступ зазначених громадян до жилих, громадських і виробничих будинків та споруд.

В місті діє Програма забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення . Відповідно до цієї Програми для інвалідів  створено необхідні умови та облаштовані об’єкти   соціальної, громадської    інфраструктури ( приміщення закладів охорони здоров’я, культури, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування) безпечними пристроями (пандусами), або кнопками виклику.     

На  території  міста виділено спеціальні місця для паркування автомобілів та інших транспортних засобів, які перевозять осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Також в місті створено «комітет доступності» - консультативно-дорадчий орган при виконкомі. До його складу входять представники соціальних служб міста, громадських організацій інвалідів. Вони координують роботу із маломобільними групами населення  з безперешкодного доступу до закладів соціальної інфраструктури, транспорту, зв’язку, інформації.

Разом з тим, в реалізації всього наміченого, що пов’язане з соціальним захистом  осіб з інвалідністю, існують і певні проблеми:

- недостатнє фінансування, зокрема забезпечення необхідними медикаментами людей цієї категорії, надання їм санаторно-курортних путівок;

- не в повному обсязі забезпечується безперешкодний доступ осіб з інвалідністю до соціальних об’єктів;

- не використовуються всі можливості для працевлаштування інвалідів;

- трапляються випадки неуважного ставлення до осіб з  інвалідністю в окремих установах. 

На підставі викладеного, з метою поліпшення соціального захисту осіб з інвалідністю, забезпечення їх прав на достатній життєвий рівень, надання їм всебічної допомоги, на виконання Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Закону України  «Про реабілітацію інвалідів в Україні»,  Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо посилення соціального захисту інвалідів», постанови Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції ранньої соціальної реабілітації дітей –інвалідів», керуючись ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  виконавчий комітет міської ради

ВИРІШИВ:

1. Прийняти до відома інформацію начальника управління праці та соціального захисту населення щодо соціального захисту людей з особливими потребами.

2. Управлінню праці та соціального захисту населення (Горбач Г.М.), некомерційному комунальному підприємству «Центр первинної медико – соціальної допомоги»  (Гінкота Л.В.) забезпечити систематичне поповнення та оновлення даних з урахуванням визначених МСЕК індивідуальних програм реабілітації (ІПР) для кожного інваліда;

3. Управлінню  транспорту  та  зв’язку      (Поздняков М.А.), з метою забезпечення безперешкодного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями:

- вжити заходів щодо обладнання транспортних засобів спеціальними пристроями  для  користування їх послугами особами з обмеженими фізичними можливостями;

-  активізувати роботу щодо придбання автотранспорту  зі зручностями  для інвалідів;

- здійснювати контроль за виконанням пасажирськими перевізниками усіх форм власності та підпорядкування, у тому числі і на маршрутних таксі, пільгового перевезення інвалідів та ветеранів війни, а також обладнання транспорту засобами  для перевезення інвалідів.

4. Некомерційному комунальному підприємству «Центр первинної медико – соціальної допомоги»  (Гінкота Л.В.), комунальному  закладу  «Центральна міська лікарня» (Сіренко Н.Г.),  КЗ «Новомосковська міська стоматологічна поліклініка» ДОР» (Гутарова Н.В.) :

- забезпечити на базі медичних закладів міста  обслуговування інвалідів (диспансерний облік, медичний огляд, стаціонарне та амбулаторне лікування, зубопротезування, санаторно-курортне лікування);

- проводити моніторинг осіб при первинному встановленні  інвалідності, сприяти (разом з управлінням праці та соціального захисту населення) в забезпеченні інвалідів протезно-ортопедичними виробами згідно медичних показань;

- проводити аналіз захворювання дітей-інвалідів та втілювати в життя заходи щодо зниження їх захворюваності.

5.  Міськрайонному центру зайнятості (Кадевич С.Г.):

- сприяти працевлаштуванню інвалідів на підприємства, установи і організації із звичайними умовами праці, де застосовується праця інвалідів з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

- направляти на навчання інвалідів з метою їх працевлаштування відповідно спеціального переліку професій;

- разом з управлінням економіки сприяти участі інвалідів в підприємницькій діяльності.

6. Відділу містобудування та архітектури (Майстренко І.В.):

- враховувати під час розроблення та коригування генеральних планів, проектів детального планування, проектів забудови земельних ділянок та реконструкції об’єктів житлового та громадського призначення, потреби осіб з обмеженими фізичними можливостями;

- здійснювати  контроль за обладнанням будівель громадської,  адміністративної, соціальної, інженерно-транспортної інфраструктури, об’єктів житлового та громадського призначення засобами безперешкодного доступу, активізувати роботу комітету забезпечення доступності інвалідів та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.

7. Управлінню культури, молоді, національності і релігій (Шаликін В.П.), спорткомітету (Шевцова Т.Г.) забезпечити інвалідам необхідні умови для вільного доступу і користування закладами культури і спортивними спорудами для занять фізкультурою і спортом.

8. Територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (Мішина Л.М.):

- продовжити подальшу роботу пункту прокату засобів реабілітації та предметів догляду за інвалідами, хворими;

- розробити програми індивідуальних занять для дітей, які відвідують  групу  для дітей з обмеженими фізичними можливостями територіального  центру, відповідно до їх захворювань, фізичного розвитку та посилити роботу з дітьми, які знаходяться на патронажному обслуговуванні;

- організувати роботу учбово-методичного кабінету для навчання інвалідів користування побутовими приладами та засобами реабілітації.

9.  Управлінню праці та соціального захисту населення міста Новомосковська  (Горбач Г.М.):

9.1. щокварталу заслуховувати керівників підприємств, установ та організацій про проведену роботу з виконання ними статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо дотримання встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів;

9.2. виявляти і здійснювати облік інвалідів та їх сімей з метою продовження створення банку даних;

9.3. проводити подальшу роботу щодо виявлення потреби та забезпечення  інвалідів інвалідними кріслами колясками, організовувати забезпечення інвалідів протезно-ортопедичними виробами та іншими засобами пересування, а також санаторно-курортними путівками;

9.4. здійснювати компенсаційні виплати за невикористані санаторно-курортні путівки, бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та транспортне обслуговування інвалідів;

9.5. влаштовувати осіб з  інвалідністю в будинки – інтернати для громадян похилого віку та інвалідів, геріатричні пансіонати, пансіонати для ветеранів війни і праці;

9.6.  вживати заходів щодо підтримки інвалідів війни, воїнів-афганців, чорнобильців, інвалідів загального захворювання, дітей-інвалідів;

9.7. забезпечувати осіб з інвалідністю спецавтотранспортом, засобами зв’язку, санаторно-курортними путівками;

9.8.  активізувати роботу щодо:

- надання матеріальної допомоги найбільш незахищеним категоріям громадян та тим, які  опинився в скрутних життєвих обставинах, особливо особам з інвалідністю;

- забезпечення осіб з інвалідністю, які переселилися зі східних областей України та автономної республіки Крим засобами   реабілітації та послугами за фактичним місцем проживання;

- сприяння в отриманні необхідних документів в державних установах та закладах охорони здоров’я (експертні висновки, встановлення інвалідності, індивідуальні програми реабілітації та інше) особам, які переселилися з зони проведення антитерористичної операції та автономної республіки Крим за фактичним  місцем перебування

10. Фінансовому управлінню виконавчого комітету (Дакова Т.Д.) активізувати роботу щодо:

-  зміцнення матеріальної бази територіального центру;

 - забезпечення фінансування з метою підтримки статутної діяльності громадських організацій інвалідів та ветеранів; 

- при формуванні бюджету 2019 року передбачити кошти на фінансування програми соціального захисту інвалідів.

11. Всім відповідальним за виконання даних заходів,  щомісячно до 5 числа, наступного за звітним надавати управлінню праці та соціального захисту населення  інформацію про їх виконання .

14. Управлінню праці та соціального захисту населення (Горбач Г.М.) щоквартально до 10 числа місяця, наступного за звітним, готувати узагальнену інформацію щодо виконання даного рішення.

15. Координацію роботи по виконанню даного рішення покласти на управління праці та соціального захисту населення, контроль - на заступника міського голови   з питань соціального захисту населення  та розвитку соціально – культурної сфери.

 

В.о. міського голови,                                                          

секретар міської ради                                                           С.Г.ГОРОШКО