Заходи безпеки в зимовий період

Профілактика застуди та переохолодження

Тривале перебування на вулиці при низькій температурі повітря, а також обмежена рухливість може призвести до переохолодження організму. Якщо ви плануєте довгий час перебувати на вулиці, подбайте про теплий та зручний одяг і взуття.

Одягайтеся багатошарово – довше зберігатиметься тепло. Обов’язково одягайте шарфи та шапки, на руки - теплі рукавички, на ноги - шкарпетки. Якщо у ваших планах, скажімо, рибалка, чи вам доведеться працювати на вулиці цілий день – краще одягнути на ноги спочатку вовняні шкарпетки, а зверху бавовняні. Вовна подразнює рецептори стопи, посилює кровообіг у ступнях і зігріває їх, а бавовна зберігає це тепло. Взуття повинно бути  теплим, та в жодному разі не тісним.

У морози, перед виходом на вулицю, змазуйте шкіру жирним кремом - це захистить її від холоду. Через 1-1,5 години грійтесь у теплому приміщенні, або постійно рухайтесь, дбайте, щоб не промокло взуття. Допоможе зігрітись тепле молоко, чай із лимоном, але не кава. Не вживайте спиртного на морозі та не куріть, бо нікотин теж звужує судини - людина ще більше мерзне.

Перша допомога при переохолодженні та обморожені

Загальне переохолодження організму настає при тривалому впливі на організм зниженої температури. При відмороженні спочатку відчувається холод, потім оніміння, зникає біль і будь-яка чутливість. Температура повітря, близька до 00С, висока вологість можуть викликати загальне переохолодження протягом 12 годин. При цьому температура тіла падає до 350С і нижче. Серце зупиняється при температурі тіла 260С. Зниження температури тіла нижче 240С призводить до загибелі.

Особливо небезпечний мороз для ослаблених, стомлених, голодних, хворих людей. Легко піддаються впливу холоду особи у стані алкогольного сп’яніння. Найчастіше підпадають під вплив холоду периферійні частини тіла: пальці рук і ніг, ніс, вуха, щоки.

Здоров’я та життя постраждалого залежать від того, як вчасно він отримає першу допомогу. У разі переохолодження необхідно зігріти потерпілого в цілому, а відморожену ділянку тіла розтерти рукою або м’якою вовняною тканиною до появи рожевого кольору шкіри. Розтирання заборонене, якщо з’явилися припухлість, пухирі обмороженої ділянки тіла. Не застосовувати для розтирання сніг. На обморожену ділянку тіла необхідно накласти товсту ватно-марлеву пов’язку. В усіх випадках обмороження необхідно звернутися до лікувального закладу.

Як запобігти травмам під час ожеледиці

Ожеледиця зазвичай стає постійною супутницею зимового сезону та поширеною причиною травмувань населення. Перед виходом із будинку необхідно пам'ятати, що під час ожеледиці краще ходити у взутті з підошвою з мікропористого чи іншого м'якого матеріалу та без високих підборів. Людям похилого віку краще в «слизькі дні» взагалі не виходити з будинку. Прогулянки в ожеледицю без супроводу небезпечні для здоров'я вагітних жінок.

По слизькій поверхні ходити необхідно не поспішаючи, ноги злегка розслабити в колінах, ступати на всю підошву, руки тримати вільними. У разі втрати рівноваги необхідно швидко присісти, що дасть змогу утриматися на ногах, руки при цьому не тримати в кишенях.

Слід пам'ятати, що гальмовий шлях машини під час снігопаду та в ожеледицю збільшується, тому перебігання проїжджої частини дороги під час руху автомобілів може призвести до каліцтва, а можливо, і до загибелі. Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, нудоту, біль в суглобах, а на тілі з'явилися пухлини — необхідно терміново звернутися до лікаря.

 

МВН Новомосковських територіальних курсів ЦЗ та БЖД (ІІІ категорії) Олена НАЗАРОВСЬКА

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення