Якщо вжалила бджола…

З усіх комах найбільшу  небезпеку для людини становлять оси (шершень, звичайна оса ) і бджоли. При їх жаленні під шкіру вприскується отрута, від якої може виникнути місцева або загальна реакція.

Ступінь отруєння після укусів бджіл залежить від кількості одночасних укусів, місця ураження та індивідуальної реакції організму до бджолиної отрути.  Найнебезпечнішими є укуси ротової порожнини (при використанні в їжу солодких фруктів, вати, ароматних тістечок), в цьому випадку може наступити набряк гортані, що дуже небезпечне для життя людини.

Місцева реакція добре відома тому, кого хоч раз ужалила бджола або оса: сильний біль, сверблячка і печіння, почервоніння і набряк Особливі набрякають повіки, губи, статеві органи. Тривалість місцевої реакції 1-8 діб.

Загальні реакції бувають токсичними і алергічними,

ТОКСИЧНА РЕАКЦІЯ виникає, коли людину одночасно ужалить декілька десятків або сотень комах. Помічено, що жінки і діти  більш чутливі до отрути перетинчастокрилих, ніж чоловіки.

Важкість загальної токсичної реакції залежить від кількості отрути, що потрапила в організм. Доза отрути від жалення 500 і більш перетинчастокрилих смертельна для людини. При загальній токсичній реакції, окрім місцевого набряку, може з’явитися кропивниця пухирчаста - висип по всьому тілу, що зудить. Вона супроводжується підвищенням температури, різким головним болем, блювотою, бувають марення, судоми.

АЛЕРГІЧНА РЕАКЦІЯ  на отруту  перетинчастокрилих  виникає у 1-2 % людей, і для її розвитку кількість отрути значення не має. Достатньо, щоб людину ужалила всього одна комаха.

Алергічна реакція не виникає, коли людину вперше ужалила перетинчастокрилі комаха. Проте алергічна реакція після кожного подальшого жалення, буде все більше важкою.

Ступінь важкості такої реакції може бути різний, його проявом буває кропивниця, набряк обличчя, вушних раковин. Дуже небезпечний набряк язика і гортані, що може викликати задуху.

Окрім кропивниці і набряків, у ряді випадків спостерігається задуха, важкий, хриплий видих, сильне серцебиття, запаморочення, біль у животі, нудота,  блювота, можлива короткочасна втрата свідомості.

Найважча алергічна реакція - анафілактичний шок, який загрожує життю. Він розвивається відразу за жаленням: людина  втрачає свідомість (іноді на декілька годин), у неї порушується діяльність багатьох органів і систем, в першу чергу серцево-судинної і нервової.

Перша допомога потерпілому від отрути перетинчастокрилих.

Перш за все необхідно вжити  заходів, перешкоджаючих  надходженню отрути в тканини і її розповсюдженню.

Із всіх перетинчастокрилих комах жало залишають тільки бджоли, оскільки їх жалючий апарат має зазубрини. Тому, знайшовши жало, обережно видаліть його разом з отруйним мішечком, підчепивши його нігтем (а краще пінцетом або голкою)  для послаблення місцевої токсичної реакції відразу після жаління перетинчастокрилими комахами  треба прикласти  до цього міста шматочок цукру, що сприяє витягуванню отрути з ранки і перешкоджає набряку. Якщо набряк хворобливий і не спадає, зверніться до лікаря.

 

Ст. майстер виробничого навчання

Новомосковських курсів 3 категорії    В.Ю. Бова

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення