Як уберегти себе від ботулізму

Ботулізм - гостре інфекційне-токсичне захворювання з групи харчових токсикоінфекцій, що викликається анаеробними бактеріями і їх токсинами, що характеризується переважно важким ураженням ядер черепно-мозкових нервів. Зустрічається у всіх частинах земної кулі, але частіше в країнах, де населення вживає багато консервованих продуктів домашнього приготування.

На ботулізм люди хворіли від початку існування людства, але особливу увагу ця хвороба привернула тільки в 1793 році, коли у Вюртемберзі захворіло 13 осіб, які вживали кров'яну  ковбасу, шість з них померли. Назва його пішла від латинського "ботулус" ковбаса. Тоді це захворювання пов'язували тільки з вживанням в їжу зіпсованої ковбаси. Але виявилось, що його винуватцем можуть стати й інші консервовані продукти – риба, фрукти, овочі, гриби.

Бактерії, які виробляють ботулотоксин, широко розповсюджені в природі. Вони зустрічаються в землі, воді, в організмах деяких тварин, розвиваються за повної відсутності кисню і тому найкраще зберігаються в герметично закупорених консервних банках, де гинуть всі інші мікроби. За несприятливих умов вони утворюють спори, які малочутливі до зовнішніх чинників.

Продукти, уражені бактеріями ботулізму, за зовнішнім виглядом і смаком часто не відрізняються від звичайних, хоча інколи набувають запаху прогірклого масла. Розкладаючи білки, жири і вуглеводи, вони утворюють вуглекислий газ. Саме він і викликає здуття банок. Такі консерви ні в якому разі не можна вживати в їжу.

Із п'яти різновидів бактерій ботулізму, позначених латинськими літерами А,В,С,Д,Е, найсильніший токсин виробляє мікроб типу А. Цей токсин перевершує за своєю силою всі відомі природні отрути.

Ботулотоксин, як і спори, досить стійкий. Сонячне світло й повітря його не руйнують. Описано випадок, коли рідкий токсин  мікроба типу А в запаяних пробірках зберігався впродовж 13 років. Травні ферменти також не діють на токсин. Хімічна природа отрути і причина його високої токсичності поки що не з'ясована. Відомо лише, що це речовина білкової природи, яка діє подібно до ферменту, викликаючи спазми і пошкодження кров'яних судин, знищуючи еритроцити, уражаючи м'язову систему, органи травлення й дихання, порушуючи роботу серця. Але найбільшої шкоди приносить він нервовій системі.

Отруєння наступає через декілька годин, а іноді і діб з того моменту, коли був з'їдений заражений продукт. Початок хвороби - блювота - нагадує будь-яке харчове отруєння. Потім з'являються симптоми, характерні для ботулізму: послаблення зору, косоокість, порушення ковтання, інші симптоми, які свідчать про параліч окремих м'язів.

Захворювання проходить тяжко. Смертність від ботулізму висока: від нього помирає понад 25% хворих.

ДЛЯ ПОПЕРЕДЖЕННЯ БОТУЛІЗМУ НЕОБХІДНО:

- ретельно вимивати продукти і посуд, що використовуються для консервування, від бруду і пилу;

- використовувати за рецептурою рекомендовані концентрації солі, цукру і кислоти, вони перешкоджають накопичуванню токсинів;

- м'ясо і рибу в домашніх умовах можна консервувати в герметичне закритих банках тільки із застосуванням автоклава;

- не консервувати герметичне гриби й  інші продукти, які важко почистити   чи використовувати кислоту, яка подавлює розвиток спор ботулізму;

- зберігати домашні консерви при низьких температурах;

- не купуйте домашні консерви, а також "саморобні" м'ясні і рибні продукти "з рук" на вулицях і ринках;

- не купуйте в магазині консервовані продукти із здутою кришкою.

І найголовніше, завжди треба пам'ятати, що в домашніх умовах ніякі продукти - овочі, фрукти, ягоди, гриби не можуть бути гарантовано очищеними від забруднення. Ні один рецепт консервування не запобігає проростанню спор мікроба ботулізму. Тому, консервовані продукти, приготовлені в домашніх умовах, перед вживанням треба викласти в каструлю і прокип'ятити 15-20 хвилин, а потім охолодити. Кип'ятіння вбиває токсин, який утворився в консервах. Саме кип'ятіння консервованих продуктів перед їжею - основний захід профілактики.

- При перших ознаках ботулізму необхідно терміново викликати "швидку допомогу".

- Дуже важливо вчасно надати першу долікарську допомогу - промити шлунок 5% - содовим розчином, зробити клізму. Подальше складне лікування ведуть кваліфіковані спеціалісти-медики у лікарняних умовах.

Майстер виробничого навчання Новомосковських курсів 3  категорії  Назаровська О.А.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення