Вода пустощів не пробачає

Що за літній відпочинок без купання? Туга, та й годі. Особливо коли сонечко припікає, прохолодна вода ставка або річки, озера чи моря так і манить, так і запрошує зануритися.

Поринути і поплавати – це добре, навіть корисно. Але дрібниці, про які й діти, і дорослі часто забувають, можуть зіпсувати все задоволення.

Людина, яка добре вміє плавати, почуває себе на воді впевнено і спокійно, а у разі необхідності може сміливо допомогти товаришеві, який потрапив у біду. На жаль, відпочинок на воді не завжди обходиться без нещасних випадків.

Основними причинами загибелі на воді є:

1. Невміння плавати;

2. Вживання спиртного;

3. Залишення дітей без нагляду;

4. Порушення правил безпеки на воді.

Якщо дорослі гинуть, в основному через свою халатність, то загибель дітей, як правило, на совісті їхніх батьків. Статистика свідчить, що серед потопаючих близько чверті складають діти до 16 років.

Нещасні випадки відбуваються не тільки через порушення правил поведінки на воді, але й через купання в необладнаних водоймах, аварій плавзасобів. В останні роки велику популярність набув підводний спорт і пірнання в масці. Купивши дихальну трубку, маску й ласти, деякі вважають, що вони готові освоювати підводну стихію. Однак невміння поводитися зі спорядженням і пустощі нерідко закінчується загибеллю. Не всі знають, що при тривалому перебуванні під водою, не маючи можливості відновити запас кисню в організмі, людина може втратити свідомість і загинути. Тому невиконання правил поведінки на воді під час купання і катання на човнах призводить до нещасних випадків.

* Потрібно завжди пам’ятати, що купатися безпечно тільки на упорядкованих пляжах, де всі небезпечні місця позначені відповідними знаками, а відпочинок на воді охороняють працівники рятувальних станцій або постів.

* Купаючись, не слід запливати за буйки, які вказують межу запливу, бо далі можуть бути ями, місця з сильною течією, рух катерів, гідроциклів, човнів.

* Якщо запливти далеко, можна не розрахувати своїх сил, тому, відчувши втому, не губіться і не намагайтеся швидше доплисти до берега. Слід відпочити на воді, перевернувшись на спину і підтримуючи себе на воді легкими рухами рук і ніг.

* Якщо немає поблизу обладнаного пляжу, треба вибрати безпечне місце для купання з твердим піщаним, не засміченим дном.

* Ніколи не стрибайте у воду в місцях, не обладнаних спеціально: можна вдаритися головою об дно, камінь або інший предмет, легко втратити свідомість, нанести собі травму й загинути.

* У водоймах з великою кількістю водоростей намагайтеся плисти біля самої поверхні води, не зачіпаючи рослин і не роблячи різких рухів. Якщо ж руки або ноги заплуталися в стеблах, зробіть зупинку прийнявши положення «поплавець» і звільнитеся від них.

* Не плавайте на надувних матрацах, автомобільних камерах і надувних подушках. Вітер або протяг можуть віднести їх далеко від берега, а хвиля захлеснути. Якщо з них вийде повітря, вони втратять плавучість.

* Якщо проводиться масове купання дітей, то завдання дорослих (інструктора з плавання, батьків, педагогів та ін.) перерахувати дітей, які прибули на пляж. Дітям, які не вміють плавати, дозволяється входити у воду тільки до пояса. Після купання дітей знову перераховують. На час купання дітей обов'язково повинні призначатися чергові плавці-рятувальники, які забезпечують ретельний нагляд за дітьми, що купаються, а, у разі потреби, й надання негайної допомоги.

*Перед купанням необхідно пояснити дітям, що не можна подавати помилкові сигнали про допомогу, а також влаштовувати ігри на воді, які пов'язані із захопленнями кінцівок під водою.

Для багатьох громадян купання і прогулянки на гребних судах є улюбленим видом відпочинку на воді. Але й катання на водах, як і купання, може привести до тяжких наслідків, якщо не знати або нехтувати простими, але важливими правилами.

* Перш ніж сісти на човен, треба ретельно оглянути його і переконатися у його справності, а також наявності кріплень для весел і черпака для відливання води. У човні обов'язково повинен бути рятувальний круг.

* Не можна перевантажувати човен понад норму, садити в човен малолітніх дітей без дорослих. Забороняється кататися на човні й при великій хвилі.

* Особливо треба бути уважним під час руху човна, не порушувати правил руху на річках і водоймах даної місцевості.

ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ КУПАННІ:

• Купатися краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання.

• Температура води повинна бути не нижче 17-19°С; перебувати у воді рекомендується не більше 20 хвилин; причому, час перебування у воді повинен збільшуватися поступово на 3-5 хвилин.

• Краще купатися кілька разів по 15-20 хвилин, при переохолодженні можуть виникнути судоми, відбудеться зупинка дихання і втрата свідомості.

• Не слід виходити або стрибати у воду після тривалого перебування на сонці, так як при охолодженні у воді настає скорочення м'язів, що спричиняє зупинку серця.

• Не можна входити у воду в стані алкогольного сп'яніння, так як спиртне блокує судинозвужувальний і судинорозширювальний центр головного мозку.

• Не дозволяється пірнати з мостів, причалів, пристаней, підпливати до місць, де близько проходять човни, катери і судна.

ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ПРИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ВЕСЛОВИХ ТА МОТОРНИХ ЧОВНІВ:

* При посадці у човен не можна вставати на борт або сидіння.

* Не перевантажуйте човен або катер.

* На ходу не виставляйте руки за борт.

* Не пірнайте з катера або човна.

* Не сідайте на борт, не пересідайте з місця на місце, не пересідайте у воді в інші плавзасоби.

* Не беріть із собою дітей до 7 років і не дозволяйте користуватися плавзасобами дітям до 16 років.

* Не дозволяється кататися в тумані, поблизу шлюзів, дамб, а також зупинятися поблизу мостів або під ними.

* Не можна ставити борт човнів паралельно хвилі, яка йде, так як вона може перекинути судно.

* Піднімати постраждалого з води бажано з носа або корми, інакше можна перевернутися.

* Не кататися в місцях скупчення людей на воді – в районах пляжів, переправ, водноспортивних змагань.

Кожна людина повинна бути готовою до виникнення надзвичайної ситуації. Фізична і психологічна готовність до неї більш значима, ніж державні заходи.

У надзвичайних ситуаціях дуже важливо зберегти максимум холоднокровності, позбутися страху, оцінити обстановку в цілому і намітити найбільш безпечну лінію поведінки. Нерішучість, розгубленість пояснюються, як правило, елементарною безграмотністю. Не знаючи, що робити для свого порятунку, людина впадає в заціпеніння або паніку, змінну відчаєм, почуттям приреченості.

Бути готовим до рішучих і вмілих дій самому часто означає врятувати своє життя.

Якщо людина завжди підготовлена, їй легше захистити себе, або, принаймні, вона не буде, захоплена зненацька. Нерозторопна, непідготовлена і невпевнена людина – вже потенційна жертва.

Виконання правил поведінки на воді і дисципліна перебування в місцях відпочинку – запорука безпеки кожної людини.

Бережіть своє життя та життя своїх близьких! Будьте уважні й обережні під час відпочинку на водних об'єктах.

Майстер виробничого навчання

Новомосковських курсів 3 категорії                                                         Назаровська О.А.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення