Увага! Вибухонебезпечні предмети!

У зв'язку із воєнними діями на Сході нашої країні зростає небезпека терористичних актів. Тому,  всім мешканцям необхідно бути пильними і завжди пам'ятати основні правила дій при виявленні підозрілих і вибухових пристроїв.

Зразки вибухонебезпечних предметів, замаскованих терористами під звичайні речі, які вдалося вчасно виявити і знешкодити співробітникам Державної служби України з надзвичайних ситуацій:

- авторучка, банка;

- книга;

- пакет, іграшка;

- сигарети;

- цукерки;

Для того, щоб визначити вибухові пристрої серед всіх інших, варто запам'ятати їх характерні ознаки:

- предмети є незнайомими або незвичайними для даної обстановки або території;

- наявність звуків, що надходять від предмета (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу), миготіння індикаторної лампочки;

- наявність джерел живлення на механізмі або поруч з ним (батарейка, акумулятор і т.п.);

- наявність розтяжки проводів, які тягнуться від механізму на велику відстань;

- предмет може бути підвішений на дереві або залишений на лавці.

Найчастіше вибухові пристрої можна виявити в місцях масового перебування людей. Тому, якщо Ви побачили підозрілий предмет на вулиці:

- негайно зателефонуйте до Служби порятунку за номером 101 або в Національну поліцію по номеру 102;

- попередьте перехожих про можливу небезпеку, чекаючи прибуття рятувальників, огородіть чимось небезпечне місце і відійдіть від знахідки на безпечну відстань. Для огорожі скористайтеся будь-якими підручними матеріалами: гілками, мотузками, шматками тканини, камінням і т.д.

Якщо ви перебуваєте в громадському транспорті та інших місцях скупчення людей, вам необхідно бути особливо уважними і дотримуватися таких правил:

- звертайте увагу на залишені сумки, портфелі, згортки або інші предмети, в яких можуть бути заховані саморобні вибухові пристрої;

- в разі виявлення підозрілого предмета негайно кнопкою виклику водія, переговорним пристроєм або іншим способом повідомте про знахідку водієві;

- не  розкривайте знайдені пакети або сумки, не чіпайте їх і повідомте людей навколо про можливу небезпеку.

Категорично забороняється:

- торкатися предмета і пересувати його;

- користуватися засобами радіозв'язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух);

- заливати його рідинами, засипати ґрунтом або чимось його накривати;

- торкатися підозрілого пристрою і здійснювати на нього звуковий, світловий, тепловий або механічний вплив, адже практично всі вибухові речовини чутливі до них.

Якщо стався вибух, дуже важливо не піддаватися паніці:

- постарайтеся заспокоїтися і уточнити обстановку;

- зі зруйнованого приміщення слід виходити обережно, не торкаючись пошкоджених конструкцій та проводів;

- при задимленні обов'язково захистіть органи дихання змоченою хусткою, шматком тканини або рушником;

- надайте домедичну допомогу постраждалим;

- дочекайтеся прибуття представників аварійно-рятувальних служб і потім дійте за їх вказівками;

- якщо вибух стався в громадському транспорті, вам необхідно, перш за за все, виконувати всі команди водія або команди, які оголошуються дистанційно.

Пам'ятайте! Одна з основних причин нещасних випадків, пов'язаних з вибуховими пристроями - грубе порушення елементарних правил безпеки. Знешкодити вибуховий пристрій можуть тільки підготовлені фахівці після виведення людей з небезпечної зони.

При виявленні підозрілого предмета, негайно повідомте про це в Службу порятунку за номером 101 і Національну поліцію за телефоном 102.

Ст. МВН Новомосковських курсів

3 категорії  В.Ю. Бова

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення