Сказ

Сказ - це захворювання вірусної природи, що виникає після укусу зараженої тварини, що характеризується важким ураженням нервової системи і закінчується, як правило, смертельним результатом. Вірус сказу виявляється в слині, а також в сльозах і сечі.

Вірус нестійкий у зовнішньому середовищі - гине при нагріванні до 56ºС за 15 хвилин, при кип'ятінні за 2 хвилини. Чутливий до ультрафіолетових і прямих сонячних променів, до етанолу і до багатьох дезінфектантів. Однак стійкий до низьких температур, до фенолу, антибіотиків.

Після проникнення в організм вірус сказу розповсюджується по нервових закінченнях, вражаючи практично всю нервову систему. Спостерігаються: набряк, крововиливи, дегенеративні та некротичні зміни нервових клітин головного і спинного мозку.

Джерелом вірусу сказу є як дикі, так і домашні тварини. До диких відносяться вовки, лисиці, єноти, кажани, гризуни, а до домашніх - собаки, кішки, коні, свині, дрібна та велика рогата худоба. Однак найбільшу небезпеку для людини становлять бездомні собаки.

Заразними вважаються тварини за 3-10 днів до появи ознак хвороби і далі протягом усього періоду захворювання. Часто хворих на сказ тварин можна відрізнити за щедрого слино - і сльозотечення, а також при спостереженні ознак водобоязні. Зараження людини відбувається при укусі «скаженою» твариною. А також при попаданні слини хворої тварини на ушкоджену шкіру або слизову оболонку.

Що робити, якщо вас укусила тварина?

Перше, що необхідно зробити, це негайно промити місце укусу розчином  мила. Мити треба інтенсивно, протягом 10 хвилин. Глибокі рани рекомендується промивати струменем мильної води, наприклад, за допомогою шприца або катетера. Не можна припікати рани або накладати шви. Після цього треба відразу ж звернуться в найближчий травмпункт, адже успіх вакцинопрофілактики сказу залежить від того, наскільки швидко ви звернулися за допомогою до лікаря. Бажано повідомити лікарю наступну інформацію - опис тварини, її зовнішній вигляд і поведінку, наявність нашийника, обставини при укусі. Далі слід провести курс щеплень, призначений лікарем по схемі. 

Під час вакцинації і через 6 місяців після неї необхідно утримуватися від вживання спиртних напоїв. Крім того, якщо ви проходите курс вакцинації від сказу, не допускати  перевтомлювання, переохолоджування чи, навпаки, перегрівання. Під час щеплень необхідно ретельно стежити за станом здоров'я. І при будь-яких скаргах на погіршення стану необхідно звернутися до лікаря, а щеплення тимчасово припинити. Тільки після обстеження невропатологом і терапевтом вирішується питання про продовження щеплень.

Звертаємо увагу, що від укусів тварин частіше страждають діти, тому необхідно постійно проводити з ними роз'яснювальну роботу і намагатися уникати непотрібних контактів з тваринами. Не слід дозволяти дітям грати з незнайомими собаками, кішками та іншими тваринами.

Особливо слід бути обережними при контакті з дикими тваринами, в тому числі гризунами, під час  відпочинку на природі. Неправильна поведінка дітей і дорослих часто призводить до різних ускладнень, важких укусів, каліцтв, загрозливим здоров'ю та життю дорослих і дітей.

 

Майстер виробничого навчання

Новомосковських курсів 3 категорії  Назаровська О.А.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення