Шахраї поряд!

Подорожчання вартості проїзду, підвищення тарифів на комунальні послуги, стрибок у ціні продовольчих товарів – лише короткий список факторів, які провокують сплеск шахрайства. Знання психології, уміння знайти слабкі точки людини, зіграти на незнання – це і є запорука успіху аферистів.

Попри численні застереження міліції не довіряти стороннім, люди продовжують вірити у солодкі обіцянки пройдисвітів. І переважно це літні люди.

Злочинці представляються людям похилого віку працівниками соціальних служб, благодійних фондів, політичних партій і проникають у будинки під приводом виплати додаткових пенсій, всіляких держвиплат, надання матеріальної допомоги або обміну грошей. Зловмисники запевняють пенсіонерів, що принесли їм 150-200 грн матеріальної допомоги, вручають літній людині 500 гривень однією купюрою (нібито менше немає) і, отримавши здачу, йдуть. Про те, що отримана «п`ятисотка» сувенірна, потерпілі дізнаються тоді, коли зловмисників вже й «слід прохолов».

Майже саме так сталося з 86-річною мешканкою м.Новомосковськ, до якої 28 серпня цього року підійшла невідома жінка на імя Світлана, яка представилася працівником Соцзабезу, та під виглядом розміну грошей, заволоділа належними їй грошима в сумі 600 гривень. До міліції старенька звернулась тільки після того, як наступного дня показала сусідці отримані від невідомої гроші номіналом 200 та 500 гривень, а та, оглянувши їх, повідомила, що вони сувенірні.

Так само поширене шахрайство під виглядом обміну грошей. Пенсіонерам повідомляють, що в країні вводять нові грошові знаки і їхні старі необхідно замінити на купюри нового зразка. Як правило, у цьому випадку шахраї приходять до літніх людей з двома однаковими заздалегідь підготовленими конвертами – одним порожнім, другим – з нарізаним за розміром банкнот папером. Потенційним жертвам пропонують перерахувати наявні заощадження і переписати номери купюр, після чого гроші складають у конверт, запечатують і віддають пенсіонерові з заявою, що сам процес обміну відбудеться завтра, коли під`їде спецмашина з новими грошовими знаками. Шахраї йдуть, а пенсіонер через деякий час виявляє в конверті замість своїх грошей нарізаний папір.

04 вересня невідомі особи під приводом заміни грошей шляхом обману заволоділи грошима в сумі 9000 гривень у 85-річного місцевого мешканця. Тепер пошуками шахраїв займається міліція.

За всіма фактами шахрайств стосовно літніх людей відкриті кримінальні провадження за ч.1 ст.190 КК України, а їх в новомосковській міліції з початку року зареєстровано майже три десятки.

Як уберегтися? Перед шахраями, які працюють таким чином, завжди три завдання, без вирішення яких злочин не вчинити: проникнути до помешкання, з`ясувати місце зберігання грошей, викрасти кошти. Тому перед тим, як впустити чужого в будинок, попросіть його показати посвідчення. Чесну людину ви цим навряд чи образите, а ось зловмисника відлякаєте. Якщо є телефон, не полінуйтеся запитати номер (стаціонарний!) держструктури, штабу або фонду, співробітником якого представляється той, хто прийшов, і переконайтеся, що ваш гість дійсно має до них відношення. В жодному разі не давайте незнайомцям можливості побачити, де зберігаються ваші заощадження. Якщо вони в кімнаті, залиште «гостей» на кухні і закрийте двері. Ще краще зберігати гроші в різних місцях: кілька сотень на поточні витрати – в одному місці, а основні кошти – в іншому, і закривати шафу або комод, де заховані гроші, на ключ.

Важливо! Співробітник соціальної служби зобов`язаний при собі мати робоче посвідчення. Коли призначається новий співробітник, про це особисто повідомляється пенсіонер і йому представляють іншого. В разі заміни в обов`язковому порядку пенсіонера попереджають про це заздалегідь. Якщо вже злочин стався, потрібно негайно повідомити в правоохоронні органи.

Міліція в черговий раз звертається до громадян бути обачними, не довіряти стороннім людям, які представляються працівниками соціальних служб та проводять «грошові реформи», виманюючи гроші у довірливих громадян. Радимо всім, у кого є старенькі батьки, провести з ними роз'яснювальні бесіди, щоб у разі подібних візитів вони відразу їм телефонували або ж викликали міліцію.

Бережіть себе та своїх близьких!

Т.М. Попова, майор міліції

Новомосковський ВП ГУНП в Дніпропетровській області