Радіаційна небезпека!

Аварія з викидом (розливом) радіоактивних речовин – небезпечна подія на радіаційно-небезпечному об'єкті, яка спричинила викид (розлив) радіоактивних речовин за межі встановлених захисних бар'єрів і (чи) потужність дози іонізуючого випромінювання перевищує встановлені норми і загрожує довкіллю.

Радіаційне забруднення - забруднення поверхні землі, атмосфери, води, продуктів харчування, харчової сировини, кормів та різних предметів радіоактивними речовинами у кількості, що перевищує рівень, встановлений стандартами, нормами і правилами радіаційної безпеки.  Виникнення аварій (катастроф) на транспорті, підприємствах та енергетичних установках з викидом  радіоактивних речовин являє серйозну небезпеку.

Наслідками  небезпеки викиду (розливу) радіоактивних речовин є забруднення навколишнього середовища, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів та ін.),  крім того, внаслідок можливого атомного вибуху виникнення сильних руйнувань на значній території.

В разі аварії на Запорізькій АС територія нашого міста і району може опинитися в зоні радіоактивного зараження (РЗ).

Небезпечними факторами радіоактивного забруднення є:

· попадання радіоактивних речовин (РР) в дихальні шляхи;

· зовнішнє опромінювання від радіоактивної хмари;

· опромінення від місцевості, на яку випали РР;

· внутрішнє опромінювання при вживанні  зараженої їжі та води.

Ми нагадуємо заходи, необхідні кожній людині, яка може опинитися у районі можливої аварії з викидом (розливом) радіоактивних речовин. Досвід ліквідації аварій на Чорнобильській АЕС показав високу ефективність цих заходів.

Дії у випадну загрози виникнення аварії  з викидом (розливом) радіоактивних речовин:

- Запам'ятайте! Сирени та переривчасті гудки підприємств та транспортних засобів – це сигнал "Увага всім", Негайно ввімкніть приймачі радіотрансляційної мережі, радіоприймач або телевізор (на місцеві канали). Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами.

- При оголошенні надзвичайного стану не поспішайте! Зберігайте спокій.

Часу для ретельного виконання заходів захисту у вас достатньо. Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.

- Вжийте заходи щодо зменшення проникнення радіаційних речовин в квартиру (будинок): щільно зачиніть вікна та двері, щілини заклейте.

- Підготуйте запас питної води: наберіть воду у ємності, що закриваються, підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для обробки рук), перекрийте крани.

- Підготуйтеся до можливої евакуації: підготуйте документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, необхідні ліки (обов'язково йодовані препарати), мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби. Речі упакуйте та укладіть у найбільш захищеному від проникнення зовнішнього забруднення приміщенні.

- Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування про місце збору мешканців для евакуації.

- Від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ.

Дії під час раптової аварії з викидом (розливом) радіоактивних речовин:

- Зберігайте спокій, уникайте паніки. З одержанням повідомлення (по радіо або інших засобах оповіщення) про радіаційну небезпеку населенню виконайте передбачені заходи.

- Негайно заховайтеся в житлових будинках. Стіни дерев'яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання в 2 рази, цегляного - у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева - у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону - у 40 - 100 разів.

- Слухайте повідомлення органів цивільного захисту.

- Уточніть час початку евакуації.

- Попередьте сусідів про початок евакуації.

- Вживіть заходи  щодо зменшення проникнення радіоактивних речовин в квартиру (будинок).

- Підготуйте запас питної води, найпростіші засоби санітарної обробки.

- Проведіть йодну профілактику. Йодистий калій вживати після їжі разком з чаєм, соком або водою 1 раз на день протягом 7 діб: дітям до двох років – по 0,040 г. на один прийом; дітям від двох років та дорослим - по 0,125 г на один прийом. Водно-спиртовий розчин йоду вживати після їжі 3 рази на день протягом 7 діб: дітям до двох років - по 1-2 краплі 5% настоянки на 100 мл. молока (консервованого) або годувальної суміші; дітям від двох років та дорослим - по 3-5 крапель на склянку молока або води. Наносити на поверхню кінцівок рук на стоянку йоду протягом 7 діб.

- Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші
необхідні речі.

- Підготуйтеся до евакуації: зберіть документи, цінності та гроші, предмети
першої необхідності, ліки, білизну, одяг, запас консервованих продуктів на 2-3 доби. Речі упакуйте та зберігайте у найбільш захищеному від проникнення зовнішнього забруднення приміщенні.

- Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.

- По можливості негайно залиште зону радіоактивного забруднення.

- Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, протигаз, респіратор (якщо є в наявності), ватно-марлеву пов'язку, верхній одяг (плащ, пальто, накидка), гумові чоботи. одягніть протигаз.

- З прибуттям на нове місця перебування проведіть дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному санітарно-обмивочному пункті або ж самостійно (зняти верхній одяг і, ставши спиною проти вітру, витрясти його; повісити одяг на перекладину чи мотузку, віником або щіткою змести з нього радіоактивний пил та вимити водою; обробити відкриті ділянки шкіри водою. Для обробки шкіри можна використовувати вату, марлю чи просто рушники.

- Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

Запам'ятайте необхідні для виконання правила !

- Використовуйте для харчування лише консервоване молоко та продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях і не зазнали радіоактивного забруднення; не пийте молоко від корів, які пасуться  на забруднених пасовиськах;

- Не вживайте овочі, які росли на забрудненому радіоактивними речовинами ґрунті;

- Не пийте воду із відкритих джерел та із мереж водопостачання після офіційного оголошення радіаційної небезпеки", колодязі накрийте плівкою або кришками;

- Уникайте тривалого перебування на забрудненій території, особливо на пилових дорогах та на траві, не ходіть до лісу, не збирайте у лісі ягід, грибів та квітів, не купайтеся у водоймах;

- У приміщеннях, що призначені для перебування людей, щодня робіть вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів;

- Змініть взуття перед входом у приміщення, вимийте його водою або витріть вологою ганчіркою, верхній одяг витрусіть та почистіть вологою щіткою.

- У разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинами місцевості обов'язково використовуйте засоби захисту (особливо під час вітру): захистіть органи дихання, шкіру та волосся. Засоби індивідуального захисту можна не використовувати в приміщеннях, в тиху погоду без вітру та після дощу.

- По можливості, користуйтеся індивідуальними засобами захисту органів дихання і шкіри промислового виробництва: для захисту органів дихання – фільтруючим або ізолюючим протигазом, респіратором типу Р-2, У-2К, ватно-марлевою пов'язкою, проти пиловою пов'язкою ПТМ-1 із тканини, в крайньому випадку – зволоженою марлевою пов'язкою, носовою хустинкою, рушником або будь-якою частиною одягу; для захисту шкіри – спеціальним захисним одягом типу ОЗК, Л-1, а крайньому випадку – плащем з каптуром, накидкою, комбінезоном, гумовим взуттям і рукавицями.

Сподіваємося, що наші рекомендації вам не знадобляться, але у випадку радіаційної небезпеки дисципліна, організованість та їх виконання значно зменшать променеве навантаження і будуть сприяти збереженню вашого здоров'я.

 

Старший майстер виробничого навчання

Новомосковських курсів 3 категорії Бова В.Ю.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення