ПРОБЛЕМА ЙОДОДЕФІЦИТУ

Про справжню ціну йоду люди вперше зрозуміли під час Чорнобильської катастрофи.

Проблема дефіциту йоду виникла досить давно. Перші наукові записи про хвороби, пов'язані з дефіцитом йоду відомі в Європі з "Енциклопедії Де-ні Дідро" (1754 р). Навряд чи знайдеться сучасна людина, яка б не чула про цю проблему.

Йоду у природі небагато, але незва­жаючи на це, він присутній майже всюди. У невеликих кількостях ця речовина міститься майже у всіх природних тілах планети: воді, ґрунті, мінералах, рослинах, тваринах. Переоцінити значення йоду неможливо. Важко навіть уявити, яку форму б мало життя хребетних, якби у природі був відсутній цей елемент. Роль йоду в розвитку і збереженні життя на нашій планеті не може на себе перебрати жодний з елементів.

Йод - "диригент", бере участь у всіх життєво-важливих процесах організму

Вже доведено, що йод нейтралізує дію радіації, має антимікробні, антивірусні і протигрибкові властивості. Зокрема він має такі універсальні властивості: швидко проникає до клітини, виводить із крові антитіла, які знищують червоні клітини крові, а також виводить токсини із організму. Функція йоду (його гормонів) полягає в збільшенні кисню в процесі окислювальних процесів, у нормалізації захисних реакцій і не тільки від інфікування, але й практично від усіх стресів.

Йод в організм людини повинен надходити постійно і в необхідній кількості протягом усього життя. Це було передбачено природою і тільки для цього хімічного елементу був створений спеціальний орган - щитовидна залоза - одна із найважливіших складових ендокринної системи людини. Вона продукує гормони - тироксин і трийодтиронин. Саме для цих гормонів і потрібен йод. Дані гормони є комплексними сполуками йодованих амінокислот з білком. Під дією цих гормонів в організмі людини відбуваються:

- окислювальні процеси в усіх тканинах тіла;

- підтримання температурного режиму організму;

- відновлення пошкоджених тканин;

- нормалізація росту клітин;

- стабілізація ритму биття серця;

- від них залежить активність мозку;

- регулювання обміну речовин;

- поповнення енергетичного ресурсу, витраченого протягом трудового дня.

Чи приходило вам на думку, чому при достатній кількості кальцію в широкому спектрі продуктів харчування, організм відчуває його нестачу? А все тому, що для засвоєння кальцію організмом, щитовидна залоза продукує спеціальний гормон - кальцитонин, а надмірне вживання кальцію при йодній недостачі призводить до відкладення кальцію на стінках судин та їх закупорюванню.

Гормони щитовидної залози також заспокійливо діють на нервову систему людини. При стресових ситуаціях в організмі виникає потреба в йоді, необхідному для зменшення нервового напруження і створення оптимістичного настрою. Щитовидна залоза захищає організм від вірусів та мікробів. Справа в тому, що через цю залозу буквально прокачується велика кількість крові - більше, ніж через інші внутрішні органи: в хвилину біля 300 мл. крові. Таким чином, практично вся кров, що циркулює в нашому тілі, проходить через щитовидну зало­зу за 17 хвилин і за цей період йод убиває всіх нестійких мікробів, а більш стійких ослаблює, поки вони остаточно не загинуть.

Гормональні порушення, які пов'язані з дефіцитом йоду, часто не мають вираженого зовнішнього характеру, і тому отримали назву "прихований голод". Дуже часто люди навіть не підозрюють про наявність у них йододефіциту і просто не здогадуються, від чого вони такі роздратовані, або навпаки, пониклі. Швидко втомлюються, потребують довготривалого відновлення сил, мають порушення сну, часто хворіють інфекційними хворобами, мають порушення статевих функцій, витрачають багато сил, часу і коштів на лікування. Виявлено, що у хворих на рак вміст йоду в організмі різко знижується, а у жінок з раком молочної залози йод в організмі майже відсутній. Звичайно, на фоні статистики епідемічного росту числа захворювань в Україні, таких як туберкульоз, від якого в Україні помирає кожну годину одна людина  (80% дієздатного  віку); таких  як СНІД (лідера в Європі взагалі), ми не помічаємо загрози йододефіциту та великого переліку хвороб, з ним пов'язаних. У цей же час Всесвітня організація охорони здоров'я  визнала, що біля 1,5 млрд. людей, а це чверть населення нашої планети, постійно страждають від погіршення здоров'я (через дефіцит йоду в організмі зокрема), та 600 млн. осіб у світі, в тому числі 11% жителів  Європи страждають від виражених клінічних наслідків дефіциту йоду - збільшення щитовидної залози. А 45 млн. розумове відсталих дітей в світі, до них також відносяться 100 тис. дітей, які кожного року народжуються з ознаками "кретинізму" - це також результат недостатнього вживання йоду матерями під час вагітності. У 13 млн. людей йододефіциту проявляється у вигляді психічних захворювань.

Нині практично все населення України відчуває нестачу йоду в організмі. Більша частина території нашої країни має недостатньо йоду в ґрунті, воді, продуктах харчування.

120 країн визнали, що нестача йоду-це серйозна проблема на шляху досягнення здорового суспільства, вона затримує соціальний та економічний розвиток країн.

Людей, що мають захворювання щитовидної залози вже більше 15 млн., а нижче ми друкуємо неповний список хвороб і порушень, які викликані нестачею йоду в організмі:

- зоб, порушення функції щитовидної залози;

- порушення функцій залоз внутрішньої секреції, а також водно-сольового обміну, обміну білків, ліпідів, вуглеводів, метаболічних процесів в організмі;

- аритмія, атеросклероз, негативний вплив на діяльність серцево-судинної системи та печінки;

- порушення функцій формування тканин, а також функції споживання цими тканинами кисню;

- порушення нервової системи людини, мозку, статевих та молочних залоз;

- анемія, слабкість у суглобах, м'язовий біль, радикуліт;

- зміни зовнішнього вигляду: властивостей шкіри, волосся, нігтів, у результаті незасвоєння кальцію;

- порушення репродуктивної функції: безпліддя, викидні, передчасні роди, токсикози під час вагітності, нестача молока у годувальниць;

- висока смертність грудних дітей, кретинізм, глухонімота, відставання в психічному та розумовому розвитку дітей.

Навіть, якщо вас "обійшли" важкі хвороби, то наслідки йододефіциту ви чуєте в зниженні імунітету, особливо в зимово-весняний період, а також у зниженні працездатності, швидкої втомлюваності, порушенні сну.

З вищесказаного зрозуміло, що йод організму потрібен майже як повітря і вода. Секрет успішної роботи щитовидної залози в тому, що йод повинен надходити в невеликих дозах і протягом усього життя людини.

Тому рекомендуємо вам використати в їжу продукти, які мають в собі достатньо йоду, до них відносяться морські продукти: морська капуста, морська риба і ракоподібні – креветки, омари, молюски.

Йод є в незбираному молоці, м’ясі, особливо в яловичині. Не слід нехтувати й овочами: ріпчаста цибуля, часник, щавель, шпинат, картопля, морква, томати, буряк, редис, бобові.

Влітку якомога частіше слід їсти фрукти : хурма, полуниця, ананас, банан, диня, яблука, виноград. Багато йоду містить волоський горіх.

Не слід забувати й про йодовану сіль, але треба пам’ятати, що свої властивості вона втрачає, коли її додають до гарячих страв.

Ми бажаємо вам здоров'я, турбуйтесь про своє майбутнє. Вибір завжди за вами!

 

Майстер виробничого навчання

Новомосковських курсів 3 категорії

Назаровська О.А.

 

 

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення