Порядок дій громадян у випадку, якщо людина заблукала у лісі

Восени сприятливий період для відпочинку на природі, прогулянок до лісу. У ліс ходить багато людей: грибники, мисливці, рибалки, або просто любителі природи. Часто відпочивальники заходять далеко углиб лісу. Та, навіть якщо ви добре знаєте місцевість, куди направляєтесь, не треба нехтувати правилами безпеки на природі.  Ретельно подбайте про підготовку до прогулянки в ліс.

Зібравшись до лісу, попередьте про це родичів та ніколи не змінюйте намічений маршрут. Визначте «контрольний час» повернення. Тоді, якщо з вами щось трапиться, рятувальникам легше буде вас відшукати. Якщо поблизу нікого немає - залишіть записку з повідомленням (дата, час відправлення, кількість людей, які відправляються разом з вами, напрямок руху й приблизний час повернення).

Беріть із собою засоби зв’язку. Поповніть баланс мобільного телефону, а також перевірте заряд його акумулятора.

Візьміть собі за правило - перед подорожжю або походом у ліс, переглянути карту або хоча б намалювати від руки план місцевості й запам'ятати орієнтири.

Надягніть зручний одяг і взуття, що відповідає місцевості й погоднім умовам. Потрібно пам'ятати - погодні умови можуть змінюватися дуже швидко.

Одягайтесь у яскравий кольоровий одяг – він буде більш помітним у випадку вашого пошуку.

Якщо ви йдете в ліс із друзями, подавайте одне одному сигнали, щоб не загубитися: перегукуйтесь, плескайте у долоні.

Намагайтеся запам'ятовувати свій шлях або робіть для себе помітки.

Якщо у вас наявні певні хронічні захворювання, візьміть із собою необхідні ліки, навіть якщо плануєте повернутися до моменту їх прийому.

Не відпускайте в ліс одних родичів похилого віку та малолітніх дітей. Без сторонньої допомоги вони можуть заблукати чи потрапити в іншу халепу.

Попередьте дітей, що вони не будуть покарані за те, що заблукали. Були випадки, коли діти ховалися від шукачів через те, що боялися бути покараними.

Якщо ви заблукали, зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо ви панікуєте - думати логічно неможливо.

Негайно зупиніться і присядьте. І більше не робіть жодного кроку не поміркувавши. Думати можна тільки про одне - як дістатися того місця, звідки починається знайомий шлях.

Залізьте на дерево і кличте на допомогу. Крім цього, крик відлякує диких тварин, якщо вони є у лісі.

Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і намагайтеся подумки простежити до неї дорогу. Якщо це не вдасться, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще - залізницю, судноплавну річку, шосе – і прислухайтесь. При відсутності знайомих звукових орієнтирів, стежок і доріг виходьте "на воду" - униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка - до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево - погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.

Також необхідно прислухатися — можливо, твої друзі зовсім поруч;

Будьте обережні: у лісі може бути болотиста місцевість – обходьте її. Болотною водою також не можна користуватися. Поблизу болота, як правило, водиться багато гадюк. Уникайте диких тварин. Якщо ви опинилися біля поламаних дерев – не затримуйтесь. Вони спираються одне на одне і можуть впасти, особливо під час вітру.

Правильно користуйтесь вогнем. Він є одним з основних засобів виживання в лісі. За допомогою вогню ви можете зберегти тепло, сушити одяг і подавати сигнали.

Бережіть та економно використовуйте воду. Вона для вашого виживання важливіша за їжу.

Головне управління ДСНС України у Дніпропетровській області

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення