ПАТ «Дніпропетровськгаз» пояснює споживачам області нововведення щодо встановлення лічильників

Нині забезпечення 100%-го обліку природного газу у населення є пріоритетним заходом галузі і чітко регламентовано положеннями Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Так, 20 січня 2018 року набрав чинності Закон України № 2260-19 «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Даним документом визначено ряд нововведень щодо оснащення споживачів газу приладами обліку.

По-перше, термін забезпечення приладами обліку споживачів газу, які використовують його лише для приготування їжі, продовжується до 1 січня 2021 року. У Законі також зазначено, що з метою забезпечення комерційного обліку газу для населення суб'єкти господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів індивідуальними лічильниками газу.

Відповідно до статті 3 Закону фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок:

•          коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території;

•          коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів;

•          інших джерел, не заборонених законодавством.

При цьому, роботи зі встановлення вузлів обліку природного газу відносяться до конкурентного ринку та можуть виконуватися будь-якими суб’єктами господарювання, які мають відповідний дозвіл на виконання цих робіт.

Відповідно до змін у Законі побутові споживачі природного газу можуть самостійно встановлювати індивідуальні прилади обліку природного газу з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів у тарифі на розподіл природного газу.

Для споживачів природного газу, які встановлять лічильники у 2018 році, відповідна компенсація повинна здійснитись протягом 12 місяців. Однак, порядок і розміри компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних лічильників природного газу для населення встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

З дня набрання чинності документа Президент доручив Кабміну у тримісячний строк привести нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, а також забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Тож, механізм і розміри компенсації побутовим споживачам газу за самостійно встановлені прилади обліку будуть відомі після того, як Кабмін розробить спеціальну методику.

На сьогодні компанія «Дніпропетровськгаз», відповідно до інвестпрограми 2016 року, повністю виконала оснащення загальнобудинковими лічильниками багатоповерхівки, де мешканці використовують газ лише для приготування їжі.

Там, де встановлення загальнобудинкового лічильника природного газу, було здійснено в період дії попередньої редакції Закону, підстави для встановлення індивідуальних лічильників за кошт оператора ГРМ відсутні, адже всі мешканці цього будинку вже вважаються забезпеченими комерційним обліком газу за рахунок газової компанії. Відповідно до попередньої редакції Закону не обмежувалося та не обумовлювалося ані місце встановлення лічильника газу (в квартирі, перед житловим будинком, тощо), ані кількість споживачів чи квартир (обсяг споживання природного газу якими вимірює зазначений лічильник) та не ставилося конкретних вимог до того, в чиїй власності або на балансі знаходиться лічильник, та не передбачалося отримання згоди співвласників багатоквартирного будинку. У ст. 58 Конституції України зазначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність сторін.

Встановлення лічильників газу є одним із пріоритетних напрямів роботи ПАТ «Дніпропетровськгаз». Так у 2017 році за рахунок тарифних коштів компанії «Дніпропетровськгаз» встановлено понад 27 тис. індивідуальних лічильників природного газу. Зокрема, по Павлоградському відділенню майже 15 тис. індивідуальних приладів обліку. Забезпечення індивідуальними лічильниками природного газу мешканців області здійснюється у межах інвестиційної програми, затвердженої НКРЕКП. Нині ПАТ «Дніпропетровськгаз» подало на затвердження у НКРЕКП інвестиційну програму на 2018 рік, відповідно до якої планується встановити близько 16 тис. індивідуальних приладів обліку природного газу по області.

Новомосковське управління по експлуатації газового господарства