ПАТ «Дніпропетровськгаз» має перші результати використання загальнобудинкових лічильників газу

З 2018 року постачання газу буде дозволено лише тим споживачам, у яких налагоджений приладовий облік витрат блакитного палива. Це рішення влади, що закріплене Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Тому ПАТ «Дніпропетровськгаз» нині активно працює над 100% забезпеченням обліку блакитного палива за допомогою загальнобудинкових лічильників.

Встановлення будинкових лічильників здійснюється виключно у мешканців області, які використовують газ для приготування їжі і мають лише газову плиту. Норма використання природного газу, якщо встановлена газова плита та є централізоване гаряче водопостачання, становить 4,4 м. куб на людину в місяць, за відсутності гарячого водопостачання – 7,1 м. куб. Інвестпрограмою ПАТ «Дніпропетровськгаз» на 2016 рік, яка затверджена державним регулятором, передбачено встановлення майже 2 тис. загальнобудинкових приладів обліку газу на суму 66,24 млн. грн. Встановлення таких лічильників газу дозволяє заощадити час і гроші та дає змогу не залежати від нормотворчої плутанини Уряду.

«Технологія обліку витрат газу будинковими лічильниками дозволяє забезпечити достатньо якісний контроль при менших витратах, - коментує технічний директор ПАТ «Дніпропетровськгаз» Тетяна Бузовська. – Так, дані, отримані в липні 2016 року з загальнобудинкового вузла обліку газу (ВОГ) на будинку 37 по вулиці Заводській у м. Павлограді, вказують на економічну доцільність використання таких лічильників. Різниця між розрахунковими показаннями (відповідно до норм споживання) і даними загальнобудинкового лічильника склала 146 кубометрів газу економії для споживачів. Тож на кожного мешканця будинку нараховано 5,7 м. куб. газу, замість встановленої норми - 7,1 м. куб».

Схема розрахунку споживання газу за будинковим лічильником виглядає так: щомісяця в автоматичному режимі інформація про обсяг спожитого газу в будинку надходить до ПАТ «Дніпропетровськгаз». Цей загальний обсяг палива рівномірно розподіляється на кожного зареєстрованого мешканця будинку. Якщо у будинку є квартири з індивідуальними лічильниками, то їх показання віднімають від показань будинкового лічильника.

Мешканці багатоповерхових будинків, які не бажають оплачувати газ на підставі загальнобудинкового лічильника, мають право встановити індивідуальний лічильник за власний кошт (згідно з Постановою КМУ №46 від 27.01.2016 року). «Встановлення приладів обліку газу може здійснюватись за рахунок газових компаній, бюджетних

коштів, користувачів газу або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством», - коментує Тетяна Бузовська.

Варто зазначити, що відповідно до п.4 розділу IX Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494, у разі відмови споживачів від встановлення лічильників газу з ініціативи і за кошти оператора ГРМ, плата за спожите блакитне паливо буде розраховуватися за граничними нормами, а саме:

§ якщо встановлена газова плита та є централізоване гаряче водопостачання – норма 9,8 куб. м.

§ якщо встановлена газова плита та відсутнє централізоване гаряче водопостачання та газовий водонагрівач - 18,3 куб. м.

У Павлограді жителі 5 багатоповерхових будинків, відмовившись від встановлення будинкових лічильників газу, з середини липня переведені на нарахування за граничними нормами. Так, до моменту відмови від встановлення загальнобудинкового лічильника нарахування за спожитий природний газ мешканцям будинку 18 по вулиці Дніпровській (45 квартир) за нормами споживання в середньому складало 4,3 тис. грн. в місяць. Нині ця сума сягне 11,2 тис. грн., що в 2,6 рази більше. Тож відмова від встановлення будинкового вузла обліку газу боляче вдарить по їх кишенях. У подальшому ПАТ «Дніпропетровськгаз» відповідно до чинного законодавства буде переводити на граничні норми всіх споживачів газу, у разі їх незгоди встановлювати будинковий ВОГ.

Якщо до 1 січня 2018 року споживачі не погодяться на встановлення безкоштовних лічильників, або не встановлять прилад обліку газу за свій кошт, Закон України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» зобов'язує газові компанії припинити постачання газу таким споживачам.

Для інформації. Варто зазначити, що нині у Верховній Раді України знаходиться на розгляді законопроект «Про приладове забезпечення комерційного обліку природного газу». Він передбачає припинення надання послуг з розподілу природного газу до споживачів, які використовують природний газ без його приладового обліку у разі відмови таких споживачів від встановлення лічильників газу за кошти оператора ГРМ вже з 1 жовтня 2017 року.

У разі відмови побутового споживача надити доступ уповноваженим представникам оператора ГРМ до об’єкту газовикористання для припинення розподілу природного газу, облік газу буде здійснюватись за нормами споживання, збільшеними у три рази, а саме:

§ якщо встановлена газова плита та є централізоване гаряче водопостачання – норма 13,2 куб. м.

якщо встановлена газова плита та відсутнє централізоване гаряче водопостачання та газовий водонагрівач - 21,3 куб. м.

Новомосковське управління по експлуатації газового господарства