Обережно! Загроза пожеж!

З настанням теплої погоди природні пожежі стають для навколишнього середовища справжнім лихом. Навесні торішня трава швидко висихає і легко загоряється від сірника, цигарки.

Мешканці приватних житлових будинків та дач активно починають наводити лад у домогосподарствах, спалюючи гілки, суху траву та різний непотріб. Дуже часто вогонь виходить з-під контролю людини.

Такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряні дні. Вони завдають шкоду як господарствам так і лісовим насадженням.

Зупинити вогонь, що набрав сили, буває дуже непросто

Практично всі трав'яні пожежі відбуваються з вини людини.

Іноді випалювання трави проводиться навмисно сільськогосподарськими організаціями або органами лісового господарства.

Ще частіше причиною трав'яних пожеж стають хуліганські дії або проста необережність: залишене без нагляду вогнище, кинутий недопалок, іскра з глушника мотоцикла або автомобіля і так далі. Кількість пожеж, які виникають від блискавок, дуже маленька.

Необхідно нагадати, що за самовільне випалювання рослинності або її залишків передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Такі дії несуть загрозу навколишньому середовищу та становлять небезпеку для життя людей.

Статтею 77 Кодексу України  про адміністративні порушення передбачені накладення штрафів на громадян

за самовільне випалювання рослинності або її залишків від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян та юридичних осіб від 50 до 70 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а саме у розмірі:

- від 170-ти до 340-ка грн. на громадян;

- від 850-ти до 1190-та грн. на посадовців.

За повторні порушення ці штрафи збільшуються на громадян від 20 до 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян та юридичних осіб від 70 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Дуже часто спалення сухої трави переростає у великомасштабні пожежі.

Швидкість поширення вогню під час таких пожеж  надзвичайно висока, тому локалізувати  її на відкритих територіях дуже важко.

Особливо небезпечним є спалювання сухої трави на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, поблизу лісових масивів.

У населених пунктах спалення сухої трави або листя на присадибних ділянках може перерости у неконтрольоване горіння. Це загрожує знищенням будівель і споруд житлового сектору.

Крім того, погіршення видимості на автодорогах через дим від таких багать може стати причиною дорожньо-транспортних подій.

Слід зазначити, що вогнем знищується не лише сухостій, але й насіння і коріння живих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів, знищуються гнізда птахів та їх молодняк, страждають дикі звірі (зайці, лисиці та інші).

Руйнується гумус, гинуть ґрунтоутворювальні організми та бактерії, які відіграють важливу роль у мікробіологічних процесах і допомагають рослинам засвоювати корисні речовини.

Це призводить до погіршення якості ґрунтів і, як наслідок, до зниження урожайності. Щорічно в Україні в результаті підпалів сухої трави згорають десятки будинків і дач, нерідко страждають пам'ятники історії і культури, старовинні дерев'яні будівлі.

Трав'яні пожежі можуть служити причиною ураження людей – навіть попри те, що безпосередньої загрози для життя людини кожен конкретний підпал трави, на перший погляд, не несе. Але через масові підпали трави навесні забрудненість повітря димом від трав'яних пожеж виявляється не менш високою, чим забрудненість повітря навіть від найсильніших пожеж на торфовищах.

Під час горіння листя та інших рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних, а також сприяють розвитку онкологічних захворювань.

Сукупна дія диму від пожеж на природних територіях на здоров'я людей дуже велика. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, дія диму від таких пожеж викликає цілий спектр різних захворювань, у тому числі органів дихання, серцево-судинної системи. Для збереження  здоров’я  та життя  окружаючих необхідно відмовитися від практики навмисного випалювання сухої трави всюди, і домагатися максимально можливого скорочення трав'яних підпалів, що відбуваються внаслідок необережного поводження з вогнем або злого наміру.

Тому, перебуваючи на відпочинку за містом, пораючись на городах, присадибних ділянках, прибираючи на прилеглих територіях установ, підприємств та організацій, завжди дотримуйтесь правил пожежної безпеки!

• Не кидайте непогашені сірники або цигарки.

• Перш ніж розпалити багаття, розчистіть місце під нього від сухої трави у радіусі 1-го метра.
• Не залишайте непогашеного вогнища. Залийте його водою.

• Не відходьте від нього доти, доки йде дим або пара.

• Якщо ви помітили пожежу, що починається, намагайтеся загасити її самі підручними засобами.   Іноді досить просто затоптати полум’я.

• Якщо пожежа набрала сили і ви не можете погасити її самотужки, терміново зателефонуйте в оперативно-рятувальну службу за номером «101».

МВН    Новомосковських  курсів   3 категорії   Назаровська  О.А.