Обережно! Ботулізм!

Ботулізм – це важке інфекційне захворювання, яке протікає дуже гостро. Його збудником є бактерія Clostridium botulinum, яка виділяє ботулотоксин – найсильніший з відомих науці органічних токсинів. Він витримує температуру до 120°С та характеризується ураженням нервової системи, що тим не менш не заважає цьому токсину бути головною складовою відомого косметичного препарату «ботокс».

У цьому році це інфекційне захворювання було виявлено у більшості областей України. Найбільше випадків у Запорізькій області.

На даний момент в країні померло вже декілька людей від цієї хвороби, а захворіло понад 70. Число заражених, за словами медиків, не перевищують звичайної норми в цей сезон. Люди почали вмирати через відсутність сироватки в країні, оскільки у 2014 році сертифікат компанії-постачальника сироватки закінчився. Саме тому, зараз протиотруту можна купити тільки нелегально, але лікарі можуть відмовитися її використовувати. Ціни на неї можуть бути від 2000 до 5000 грн. в залежності від виробника, а це означає, що не всі хворі можуть дозволити собі таку «розкіш».

Отже, треба знати якомога більш про це небезпечне захворювання, щоб уберегти своє здоров’я та життя від цієї хвороби.

Інфікування цім захворюванням відбувається в результаті вживання продуктів харчування, які були заражені власне токсином ботулізму чи збудниками цього захворювання. Як правило, такими продуктами є консерви, м'ясо, ковбасні вироби, риба. Крім того, небезпечними є брудні овочі та фрукти, де можуть міститися збудники хвороби.

Токсин практично миттєво вражає нервову систему і викликає сильне отруєння всього організму. Уже в перші години після інфікування хворий відчуває себе дуже ослабленим, його буде лихоманити, з'являється дискомфорт у шлунку.

Як правило, такі ознаки ботулізму проявляються одразу у всієї родини, які разом їли заражену ботулізмом їжу. На частку «сімейних» випадків припадає близько 38 % всіх випадків ботулізму.

Симптоми ботулізму

При ботулізмі інкубаційний період (проміжок часу між моментом зараження і появою перших симптомів) триває від кількох годин до п'яти днів. Чим коротший інкубаційний період, тим важче протікає захворювання. При гострій фазі захворювання воно проявляється наступними симптомами:

· Біль у животі;

· Нудота;

· Діарея;

· Здуття живота, запор;

· Головний біль;

· Температура тіла підвищується й знижується через добу;

· Нездужання і загальна слабкість;

· Порушення в роботі серця;

Головними симптомами, які відрізняють ботулізм від харчового отруєння є:

· Двоїння в очах, інші порушення зору;

· Слабка реакція зіниць на світловий подразник;

· Слабкість у м'язах, починаючи з потиличних. Хворий погано утримує голову вертикально;

· Зміна тембру голосу;

· Обличчя стає малоемоційним, схожим на маску;

· Важко ковтати і висовувати язика;

· Дихання поверхневе;

· Млявість, при цьому чутливість зберігається;

· Слизова ротової порожнини має яскраво-червоний колір;

· Сухість у роті;

· На корені язика накопичується слиз.

Перша допомога при ботулізмі (отруєння з підозрою на це захворювання) полягає, крім виклику швидкої, у дачі хворому великої кількості рідини і забезпечення йому доступу до свіжого повітря. У разі припинення дихання необхідно перейти до процедури штучного дихання. Також важливо знайти, по можливості, залишки тієї їжі, яка була до настання такого стану з'їдена хворим – це необхідно для проведення лабораторних аналізів.

У будь-якому випадку потрібна консультація інфекціоніста.

Якщо Ви вважаєте, що у вас ботулізм і характерні для цього захворювання симптоми, то вам допоможе лікар-інфекціоніст.

Профілактика захворювання.

Ботулотоксин не призводить до зміни кольору, запаху або смаку їжі, таким чином виявити наочно заражені продукти неможливо, тому вкрай важливо дотримуватися профілактичних заходів на випередження.

Профілактика харчового ботулізму ускладнена у зв'язку з широким розповсюдженням бактерій ботуліна в природі і його стійкістю до несприятливих умов навколишнього середовища.

· Перед вживанням продукти необхідно піддати термічній обробці при температурі 120°C протягом 30 хв.

· Копчена риба, ковбасні вироби та сало повинні зберігатися при  температурі не вище 10°C.

· У випадку виникнення підозри в недотриманні магазином чи торговцем на ринку відповідної температури зберігання риби та ковбасних виробів, краще взагалі нічого не купувати у цьому місці.

· Фрукти та овочі повинні бути свіжими, а також ретельно очищатися від пилу і бруду. Перезрілі та зіпсовані продукти використовувати в їжу не бажано.

· Якщо один із членів родини хворіє на ботулізм, слід негайно продезінфікувати посуд, з якого він вживав їжу, та його одяг.

Міністерство охорони здоров'я визнало, що зараз у державі немає препаратів для специфічного лікування ботулізму. Тому, як кажуть у народі, спасіння утопаючих, справа рук самих утопаючих. Щоб не трапилось лиха, будьте уважні при купуванні продуктів харчування, особливо у спекотні дні. Життя людини дуже цінне, щоб ним нехтувати заради декількох хвилин насолоди. Поміркуйте над цим перед купівлею сумнівних «делікатесів».

Ст. майстер виробничого навчання

Новомосковських курсів 3 категорії                                    Бова В.Ю.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення