Небезпека ботулізму

Держпродспоживслужба України повідомляє про загострення епідситуації щодо захворюваності на ботулізм в Україні.

Так, у м. Києві зареєстровано 3 випадки захворювань на ботулізм, у тому числі один летальний. Захворювання пов'язані із вживанням в’яленої риби, придбаної в торгівельній мережі міста.

За статистикою в країні щорічно реєструється біля 120-150 випадків захворювання на ботулізм, з яких майже 5% закінчуються летально. Без використання сучасних методів лікування ботулізму летальний результат становить до 30-60%. Ботулінічний токсин є найбільш сильнодіючим із усіх відомих бактеріальних токсинів. У кристалічному стані він у 10–100 мільйонів разів токсичніший від ціанистого калію. Навіть менше 1мг токсину може знищити мільйони людей. Смерть настає внаслідок паралічу дихальної мускулатури і дихальної недостатності. Імунітет після перенесеного захворювання не розвивається, тобто людина може захворіти повторно.

Збудник ботулізму дуже поширений в природі і тривалий час може бути присутнім у ґрунті. Джерелами збудника інфекції є теплокровні тварини (найчастіше сільськогосподарські тварини), деякі прісноводні риби, ракоподібні, а також сама людина, з екскрементами якого паличка ботулізму виділяється в навколишнє середовище і перетворюється в спори. Спори здатні тривалий час зберігатися в ґрунті, воді або мулі. Потрапивши з грунту або води на харчові продукти, наприклад овочі, зерно, м'ясо, збудник в умовах відсутності кисню починає активно розмножуватися. Найчастіше розмноження відбувається в консервованих продуктах (так як відсутній кисень), при цьому виділяється ботулотоксин, який в звичайних умовах навколишнього середовища зберігається до одного року, а в консервованих продуктах - протягом декількох років. Він стійкий у кислому середовищі, витримує великі концентрації кухонної солі й не руйнується в присутності спецій. За всіх оптимальних умов швидкість токсиноутворення є досить значною і становить 12 - 24 годин.

Як правило, більшість випадків ботулізму пов’язані з вживанням консервованих продуктів харчування, які виготовлялися з порушеннями основних правил стерилізації та зберігання домашніх консервів. Останнім часом у домашніх умовах набувають популярності такі методи консервації, як копчення, в’ялення, соління риби. Така продукція теж являє небезпеку зараження ботулізмом, особливо не випатрошена риба.

В домашніх умовах неможливо домогтися повного знищення збудників ботулізму, тому для профілактики перед вживанням таких консервів необхідно прогрівати розкриті банки при 100С° протягом півгодини (в киплячій воді) - це призведе до руйнування ботулотоксину. Особливо це стосується консервованих грибів, так як повністю відмити їх від найдрібніших частинок ґрунту, в яких, можливо, містяться спори ботулізму, практично не можливо. Продукти, що не підлягають термообробці, але також представляють собою сприятливе місце для розвитку токсину (солона і копчена риба, ковбаса), повинні зберігатися при температурі не більше 8-10С°. При температурі 0°С мікроб взагалі не розмножується, токсин не виділяється.

Консервовані продукти з ознаками недоброякісності (здута кришка, зміна кольору, поява газу в момент знімання кришки тощо) куштувати та вживати забороняється. Такі консерви знищують.

В жодному випадку не купуйте ковбасні вироби, м'ясокопченості, рибу в'ялену та копчену, домашні консерви в осередках стихійної торгівлі («з рук», у дворах, на трасі, біля магазинів, біля ринків, з автотранспорту, тощо). Будьте насторожені при купівлі продукції в магазинах та супермаркетах, обов’язково запитуйте у продавців документи, що засвідчують її безпечність та якість. Це право ви маєте у відповідності із Законом України «Про захист прав споживачів».

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до вищевказаних порад.

 

В.о. начальника

Управління Держпродспоживслужби 

в м. Новомосковську                                                              М.О. Малишева

Відділ з питань внутрішньої політики, інформації та прес-служби