НЕБЕЗПЕЧНІ РОСЛИНИ

Безгосподарність, занедбаність українських земель в останні роки привели до розповсюдження небезпечних рослин, яке носить загрозливий характер.

Від алергічних реакцій на пилок амброзії полинолистої страждає 90% населення. Надходять пові­домлення про смертельні випадки отруєння рослинами як серед дорослого населення країни, так і серед дітей. Отруйні рослини небезпечні і для домашніх тварин.

Деякі з цих рослин суто наші - українські, а деякі завезенні з інших країн, так звані "карантинні рослини", тобто ті, які повинні проходити догляд карантинною інспекцією при перетині державних кордонів. До небезпечних карантинних рослин відносять:

Амброзія полинолиста - однорічна яра рослина, за зовнішнім виглядом схожа на коноплю, формою листків нагадує полин гіркий. В Україні поширена у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій областях. У інших регіонах є карантинною рослиною. Рослина сходить в березні-травні. Цвіте - з другої половини липня по жовтень. Плодоносить у вересні-листопаді. Розмножується насінням, яке висівається у великій кількості. Життєздатність насіння амброзії зберігається у ґрунті  40 років. Засмічує посіви всіх польових рослин, трапляється у садах, присадибних ділянках, узбіччях доріг, на узліссях.

Потрапляючи в органи дихання людини, пилок амброзії викликає алергічну хворобу під назвою осіння пропасниця (амброзійний поліноз). Хвороба протікає у вигляді різко вираженого алергічного риніту, кон'юнктивіту, бронхіальної астми, мігрені, кропивниці. Лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале й важке.

Якщо ви виявите таку рослину на своїй ділянці або поблизу - вирвіть її з корінням ще до того, як вона зацвіте.

Блекота чорна - дворічна, сильно отруйна рослина з родини пасльонових. Інша назва - собачий мак. Цвіте рослина у травні-вересні. Плід блекоти - коробочка, що містить схоже на мак насіння. Блекота росте як бур'ян на засмічених місцях. Може використовуватись у медичних цілях. Алкалоїди блекоти викликають затьмарення пам'яті. Симптоми отруєння блекотою - сухість у роті, розлади мовлення та ковтання, порушення близького зору, двоїння в очах, світлобоязнь, тахікардія, задуха, головний біль. Шкіра червона і суха, пульс частий, зіниці розширені і не реагують на світло. Також спостерігається психічне та зорове збудження, зорові галюцинації, марення, втрата свідомості.

Беладона - багаторічна трав'яниста рослина родини пасльонових. Інші назви - красавка, мандраган. Цвіте у травні-серпні. Плід - чорна куляста ягода. Рослина росте у Карпатських горах,або спеціально вирощується для фармацевтичної промисловості.

Симптоми отруєння беладоною  схожі  на симптоми отруєння блекотою чорною. З'являється відчуття бадьорості та невиправданої веселості, утруднення дихання. Думки міняються одна за одною. Спостерігається швидка мова. Постраждалі сміються та танцюють, згодом заспокоюються і засинають. Покажіть дітям зображення цих рослин і поясніть, що не всі ягоди, що ростуть у лісі, можна вживати в їжу. Та й самі гарно запам'ятайте їх зовнішні ознаки.

Дурман звичайний - однорічна трав'яниста рослина родини пасльонових. Росте на засмічених місцях, пустирях. Цвіте у червні-серпні.

Використовують дурман у медичних цілях, але при передозуванні настає отруєння. Симптоми: сухість шкіри і слизових оболонок, зниження секреції всіх залоз, порушення зору (диплопія), розширення зіниці ока, світлобоязнь, головний біль, почервоніння шкіри. Спостерігається збудження (психічне і рухове), зорові галюцинації, марення, судоми.

Борщівник — отруйна рослина висотою до двох метрів, а то й більше. Листя і плоди борщівника багаті ефірними маслами. Дотик до рослин деяких видів цього роду може викликати подразнення та опік шкіри за рахунок того, що всі частини рослин містять фуранокумаріни - речовини, що різко підвищують чутливість організму до ультрафіолетового випромінювання. Найсильніші опіки борщівник викликає, стикаючись з шкірними покривами в ясні сонячні дні. Як правило, на уражених ділянках шкіри виникає опік другого ступеня (пухирі, заповнені рідиною). Час прояву опіку - від кількох годин до кількох діб. Особлива небезпека полягає в тому, що дотик до рослини перший час не дає жодних неприємних відчуттів і ви можете просто не звернути на це уваги.

При сильних опіках піднімається температура, починається лихоманка, з’являються виразки. Після лікування на їх місці залишаються темні плями. Можливі і смертельні випадки після контакту з борщівником.

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ! У випадках контакту шкіри з отруйними рослинами, промийте уражене місце, нанесіть проти опікові засоби, накладіть суху марлеву пов'язку. І негайно до лікаря!

Якщо трапилось шлункове отруєння небезпечними рослинами, перш за все зробіть промивання шлунку, викличте блювання та прийміть медичні засоби: активоване вугілля, ентеросорбенти (смекта, енторосгель), пийте багато води і обов'язково зверніться до лікаря.

Майстер виробничого навчання

Новомосковських курсів 3 категорії                                    Назаровська О.А.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення