Насильство над дітьми – особливо велика проблема

Коли насильство чиниться поруч з нами, чи у нас в домі, в школі, на вулиці, ми можемо зупинити його. Іноді ми не усвідомлюємо, що втягнуті в коло насильства, бо можемо не знати, що певні насильницькі акти щодо нас порушують наші права, честь та гідність, не знаємо своїх прав, як захистити себе.

Особливим видом насильства є насильство в сім'ї, яке є найбільш небезпечним, бо має довготривалий за часом характер, і тим, що дитина переживає насильство з боку того, хто мав би захищати, підтримувати, а не кривдити її. Це деформує особистість дитини та формує озлоблення до оточення, іноді навіть стає причиною суїцидів.

Насильство − це травма для дитини, яка негативно впливає на її фізичне, емоційне здоров’я та розвиток. Діти, як губки, "всмоктують" все від батьків, повторюючи та наслідуючи сімейні моделі поведінки. Обидва батьки в рівній мірі відповідальні за життя, здоров’я та безпеку своїх дітей.

Пам’ятайте, що спричинення будь-якого виду тілесних ушкоджень, а також вчинення будь-яких інших дій проти життя та здоров’я, волі, честі чи гідності особи, а також проти статевої недоторканості, є злочинами.

Насильство над дитиною ділиться на чотири типи:

1. Фізичне насильство – коли дитину б’ють, штурхають, не пускають до квартири чи будинку, виганяють з дому, погрожують вбити, не дають їсти чи спати, змушують вживати алкоголь чи наркотики.

2. Сексуальне насильство – це примус дитини до сексуальних дій, зґвалтування.

3. Психологічне насильство – коли дитину ображають, цькують, шантажують, ігнорують потреби, переслідують.

4. Економічне насильство – коли примушують до жебракування, обмежують у доступі до кишенькових грошей, псують особисте майно.

Законодавством України передбачено спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству, зокрема:

1. терміновий заборонний припис стосовно кривдника, який виноситься уповноваженим підрозділом органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої дитини з метою негайного припинення домашнього насильства і може полягати в :

- зобов’язанні залишити місце проживання (перебування) постраждалої дитини;

- забороні на вхід та перебування в місці проживання постраждалої дитини;

- забороні в будь-який спосіб контактувати з постраждалою дитиною.

Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником поліції за результатами ризиків строком до 10 діб.

2. обмежувальний припис стосовно кривдника – захід тимчасового обмеження прав кривдника або покладання на нього обов'язків, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи і полягає:

- забороні перебувати в місці спільного проживання з постраждалою особою/дитиною (крім випадків, коли кривдником є особа віком до 18 років);

- усуненні перешкод у користуванні майном , що є об’єктом права спільної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

- обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

- заборона наближатись на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інші місця частого відвідування постраждалою особою;

- заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику;

- заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою;

Рішення про видачу обмежувального припису приймається судом за місцем проживання (перебування) постраждалої особи. Право звернутись до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно дитини мають батьки або законні представники дитини, родичі дитини (баба, дід, повнолітні брат, сестра), а також орган опіки та піклування.

Строк дії обмежувального припису від 1 до 6 місяців та може бути додатково продовженим ще на строк не більше 6 місяців.

Якщо ви відчуваєте потребу в підтримці – не мовчіть, звертайтесь до:

– До Новомосковського відділку поліції: вул. Гетьманська, 7   тел.. 098-633-06-69 або  102;
– До служби у справах дітей: вул. Гетьманська, 14: тел.. 38-00-26;
– До центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: вул. Паланочна, 29, тел. 093-44-60-130 або тел.. 066-36-11-246;

Служба у справах дітей

Відділ з питань внутрішньої політики, інформації та прес-служби