Історична довідка про дату заснування міста Новомосковська

Довгий час офіційною датою заснування міста Новомосковська вважався 1688 рік, коли на річці Самарі було споруджено Богородицьку фортецю, з якою пов’язували виникнення міста Новомосковська. Але у світлі нових, сучасних досліджень вдалося локалізувати місцезнаходження Богородицької фортеці на території селища Шевченко міста Дніпра, в місці впадіння річки Самари в річку Дніпро. Тому дата 1688 рік не має жодного відношення до міста Новомосковська.

Відомо, що у документах ХVІІІ століття козацьке містечко на території сучасного Новомосковська згадується як Самар, Самарчик або Новоселиця. Офіційно Найменування Новомосковськ воно отримало аж у 1794 році. Це сталося після того, як у 1777 році Азовський Губернатор В. А. Чертков, при впадінні річки Кільчені в Самару, заснував місто Катеринослав 1-й. Але фактично це місто проіснувало лише декілька років. У 1782 році місцина Катеринослава 1-го була обстежена і, через заболоченість, визнана не придатною для проживання людей.

У 1786 році з розпорядження князя Г. А. Потьомкіна місто Катеринослав 1-й було перенесено на правий берег Дніпра на місце старожитньої слободи Половиці, де і зародився 2-й Катеринослав (сьогодні місто Дніпро), а місцевість 1-го Катеринослава названа містом Новомосковськом. Але, через все ту ж непридатність місцевості до проживання жителі Новомосковська за декілька років покинули його. Тому у 1794 році місто Новомосковськ було переведено вверх по течії ріки Самари на місце слободи Новоселиці (Самарчика). З того часу Новоселиця була перейменована на Новомосковськ, ця назва існує і до сьогодні. Та все ж таки визнати 1794 рік датою закладки нашого міста не можна, так як відомо, що козацьке поселення Самар-Самарчик-Новоселиця існувало тут ще задовго до присвоєння назви Новомосоковськ.

Взагалі найдавніша згадка про козацьке поселення на річці Самарі відображена у грамоті польського короля Стефана Баторія, яка датована 31 серпня (за новим стилем) 1576 року і де згадується «городок старинный запорожский Самарь с перевозом…». Новомосковський краєзнавець А. Б. Джусов у своїх дослідженнях стверджує, що згадане містечко Самарь є першим козацьким поселенням, яке знаходилось в межах сучасного міста Новомосковська, а дату першої згадки про містечко Самарь – 1576 рік – слід вважати датою заснування нашого міста.

За ініціативи А. Б. Джусова у 2005 році була проведена Перша Новомосковська науково-практична конференція «Історія міста Новомосковська, його околиць та поселень нижньої течії річки Самара». Його доповідь перед науковцями-істориками Дніпропетровська, Запоріжжя, Львова, Києва була додатково розглянута спеціально створеною комісією із фахівців-істориків. Спираючись на його докази, комісія запропонувала міськраді прийняти уточнену дату заснування міста Новомосковська – 1576 рік. Рішенням N 431 від 7 вересня 2005 року чергової сесії Новомосковської міської ради офіційно була визначена дата заснування міста – 31 серпня 1576 року.

В. о. директора Новомосковського

історико-краєзнавчого музею

ім. П. Калнишевського                                                                 Мешко К. В.