Хвороба Лайма

З настанням весняно - літнього періоду збільшується ризик зараження хворобами, які передаються через укуси різноманітних комах.

Кліщі являються переносниками збудників різноманітних вірусних та бактеріальних інфекцій, в т.ч. хвороби Лайма та кліщового енцефаліту.

Хвороба Лайма (Лаймбореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз) - передається через укус іксодового кліща. Це захворювання при якому уражаються різні органи і системи організму: шкіра, нервова система, серце, суглоби та інші. В організм людини борелії потрапляють із слиною кліща під час присмоктування. Ризик зараження Лаймбореліозом залежить від тривалості присмоктування кліща. Якщо кліщ був на тілі менше доби – вірогідність інфікування досить мала, проте після третьої доби наближається до 100%. Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, в цей час виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним і може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду при хворобі Лайма становить від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб.

Основною клінічною ознакою бореліозу є мігруюча еритема (обмежене інтенсивне почервоніння шкіри, обумовлене розширенням судин дерми). Місце, куди вкусив кліщ, червоніє, і пляма постійно збільшується, іноді досягаючи 60 сантиметрів і навіть більше. Еритема зазвичай гаряча на дотик, болюча, часто супроводжується свербінням.

Можуть проявлятись ознаки хвороби, схожі з симптомами грипу: загальна слабкість, лихоманка, болі в м'язах, втома, біль у горлі. Через кілька тижнів, вони зникають, а по закінченні місяця починаються перші симптоми ураження серця, суглобів, нервової системи.

Кліщовий бореліоз може бути небезпечний при вагітності та привести до відторгнення плоду.

Пацієнт з хворобою Лайма безпечний для оточуючих, кліщовий бореліоз не передається від людини до людини.

Основні способи профілактики хвороби Лайма, спрямовані:

- по - перше на знищення місць  можливого виплоду кліщів (впорядкування прилеглих до зон відпочинку територій (особливо дитячих таборів), місць масового перебування людей; проведення  акарицидної обробки для знищення комах)

- по-друге, на зниження ризику присмоктування кліща при відвідуванні лісів, парків, заміських масивів і садових ділянок.

Вони включають використання репелентів, носіння одягу, що максимально закриває поверхню тіла, часті огляди тіла й одягу для своєчасного виявлення кліщів. Також необхідно обстежити своїх домашніх тварин на предмет кліщів. Собака або кішка не можуть заразити Вас на хворобу Лайма, але можуть занести в будинок заражених кліщів, які, в свою чергу, можуть вкусити Вас. Якщо Вас все ж таки вкусив кліщ - необхідно його видалити. Для цього звернутись до лікаря лікувально-профілактичного закладу (територіальної поліклініки чи амбулаторії). При відсутності такої можливості видалення можна проводити самостійно, хоча це є небезпечно. Після цього теж звернутися за медичною допомогою.

Коли у вас є кліщ, потрібно визначити інфікований він чи ні. Такі дослідження проводяться у лабораторії особливо небезпечних інфекцій. Кліща необхідно доставити до лабораторії (бажано живого). Якщо кліщ інфікований бореліями, то ймовірність захворіти на хворобу Лайма досить висока.

З отриманим результатом обов’язково потрібно звернутись на консультацію до лікарів-інфекціоністів для визначення подальших дій.

Пам’ятайте, завжди варто захищатись від укусів будь-яких комах, надто кліщів, щоб не захворіти на небезпечні інфекційні хвороби.

 

МВН Новомосковських територіальних курсів ЦЗ та БЖД (ІІІ категорії)  Владислав БОВА

 

 

 

 

Відділ з питань внутрішньої політики, інформації та прес-служби