Гриб - смачний, але життя дорожче

Настає пора тихого «полювання», тобто - збору грибів. У зв'язку з цим хочеться нагадати,  що у лісах нашого регіону є різні види отруйних грибів, які з'являються з ранньої весни і до кінця осені, тому і потерпати від них можна протягом усього цього періоду. Статистика враховує лише ті випадки отруєнь, які викликають тяжкі захворювання або закінчуються смертю. Отруєння ж, внаслідок яких виникає розлад шлунково-кишкової діяльності або інші хворобливі симптоми, здебільшого залишаються не зареєстрованими.

Залежно від виду отруйні гриби здебільшого викликають легкі нетривалі    захворювання, з яких найчастішим є розлад шлунково-кишкової діяльності, яке закінчується одужанням. Проте вони можуть спричинятися і до тяжких, смертельних отруєнь. Слід зауважити, що наслідки отруєння грибами залежать також від віку та стану здоров'я людини, кількості спожитих грибів тощо.

Правильне лікування можливе тільки за безпомилкового визначення виду гриба, що вживав отруєний.

Отрути, які містяться в грибах, поділяються на три групи:

1. Отрути  місцевої  збуджувальної дії  (печериця   жовта, рядовка  згубна, недоварені опеньки осінні справжні). Вони спричиняють лише порушення травлення, їхня дія проявляється через 1-2 години після вживання.

2. Друга група отрути діє на нервові центри  (мухомор пантерний червоний, говорушка біла). Симптоми отруєння з’являються через 0,5 - 2 години у вигляді   сильної    нудоти, блювання, проносу з болем в животі, запаморочення, втрати свідомості, виділення надмірного поту, сп'яніння, приступів  сміху, плачу, галюцинацій. Хворому неодмінно потрібна  лікарська  допомога і постільний режим.

3. Третя група отрути спричиняє найтяжчі, смертельні отруєння (бліда поганка, мухомор вонючий, мухомор білий, опеньок сірчано - жовтий (не справжній). Дія їх виявляється дуже пізно – через 8- 48 годин. Отрута потрапляє до шлунку, однак перебування її там не викликає помітних ознак отруєння. Виявляються симптоми отруєння лише тоді, коли отрута досягає мозку і впливає на нервові центри, що регулюють діяльність життєве важливих органів. Потім виникає сильне блювання, пронос. Організм зневоднюється, настає нестерпна спрага, згущується кров, синіють губи, нігті, холонуть руки і ноги, виникають судоми. Згодом отрута паралізує нерви, які регулюють роботу кровоносних судин. Кров'яний тиск падає. Стан хворого погіршується, майже завжди настає смерть.

Отже при будь - якому отруєнні грибами необхідно терміново викликати лікаря або відправити  потерпілого до лікарні. В очікуванні  лікаря, хворого слід покласти в ліжко. Оскільки найтяжчі грибні отруєння пов'язані з сильним і небезпечним для життя пригніченням серцевої діяльності та порушення кровообігу, всілякі напруження людини небажані, їй необхідний цілковитий спокій. До прибуття лікаря потерпілому треба давати пити дрібними ковтками солону холодну воду. Це певною мірою послаблює нудоту й тяжке блювання. Крім того, рекомендується вживати холодний міцний чай або каву, а також мед та молоко. Жодного спиртного напою давати не слід, через те що спирт посилює всмоктування грибної отрути. Необхідно покласти грілки на живіт та ноги хворого. Рештки грибів, які використовували в їжу, треба залишити для лабораторного дослідження.

Пам’ятайте! Категорично забороняється «пригощати» грибами дітей, особливо маленьких! Це для них дуже важка та небезпечна їжа.

Будь ласка, будьте особливо уважні при збиранні грибів. Беріть у свої кошики тільки ті гриби, які ви добре знаєте! Бережіть своє життя та життя своїх близьких.

 

Майстер виробничого навчання

Новомосковських курсів 3 категорії

Назаровська О.А.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення