ГАЗ НЕДБАЛЬСТВА НЕ ЛЮБИТЬ

Незважаючи на те, що серед населення проводиться робота з попередження пожеж у житловому секторі, роз'яснюються причини пожеж і загибелі людей з причини порушення правил експлуатації газового устаткування, пожеж не стає менше.

Громадяни продовжують недотримуватися правила пожежної безпеки, сподіваючись, що лиха не станеться. Використання газу в побуті, безпека життєдіяльності людини - це спільна відповідальність  газовиків і споживачів. Безпека залежить від кожного з нас. Адже у багатоповерхівках живуть різні люди:  самотні,  старенькі,  діти,  люди з неадекватною по­ведінкою, вчинки яких іноді бувають несподіваними. Своїми діями вони можуть наражати на небезпеку як себе, так і сусідів. Тому всім необхідно проявляти пильність і уважність.

Як виявити, що в будинку чи в квартирі не все гаразд із газом?

Залишаючи дітей самих удома, необхідно обов'язково провести бесіду щодо появлення у приміщенні запаху газу та правил дій у цій ситуації.

Власне, слід дотримуватись жорстких правил експлуатації газових приладів. Пам'ятати, що маємо справу з отруйною і вибухонебезпечною речовиною, яка може накоїти лиха і навіть забрати життя. При експлуатації опалювальних га­зових приладів необхідно дбати, щоб була достатньою тяга для спалювання газу.

Трапляються нещасні випадки від невмілого користування водонагрі­вальними колонками, проведенням у квартирах євроремонтів, перепланування кухонь, пе­реміщують газове обладнання без будь-якого на те дозволу. І, звісно, без належного контролю.

Зрозуміло, що газ не можна побачити. Про його витік сигналізує характерний запах тухлого яйця. Відбувається це тоді, коли не вимкнули конфорку після того, як "збігла" вода з каструлі. Можливо, газ просочується через слабкий вентиль на газовій трубі біля плити чи котла. І як тільки збільшиться тиск у мережі, може статися біда. Тому необхідно щоразу перекривати вентиль, перевіряти у закритому стані, чи немає витоку газу. У випадку несправності, негайно викликайте газівників.

Якщо запах газу в приміщенні: припиніть користуватися газовими приладами; перекрійте крани до приладів і на приладах; відчиніть вікно і двері, провітріть приміщення; не запалюйте вогню, не паліть цигарок, не вмикайте і не вимикайте електроосвітлення та електроприлади, не користуйтесь електричними дзвінками; викличте аварійну газову службу за телефоном "104".

Якщо запах газу в підвалі, під'їзді, на подвір'ї, на вулиці: повідомте аварійну газову службу за телефоном "104"; виведіть людей із загазованого середовища, попередьте присутніх у приміщенні про небезпеку вмикання і вимикання електроосвітлення, а також відкритого вогню та іскри; до прибуття аварійної бригади організуйте провітрювання приміщення.

Виявлення витоку газу здійснюйте: візуально - на поверхні газових труб, що змочені мильною водою (на місці витоку газу утворюються бульбашки); на слух - у випадку сильного витоку газ виривається зі свистом; за запахом – характерний запах газу стає сильнішим поблизу місця витоку.

Пам'ятайте! Не можна шукати місце витоку газу за допомогою відкритого вогню. Якщо загорівся газ у місці витоку: негайно евакуюйте усіх людей із квартири і від сусідів викличте аварійну газову службу за телефоном "104" і оперативно-рятувальну службу цивільного захисту за телефоном "101". Доки газ горить, небезпеки вибуху немає, тому ніколи не намагайтеся гасити по­лум'я, оскільки це може призвести до катастрофи; постарайтеся перекрити подачу газу, слідкуйте за тим, аби не загорілись розташовані поблизу вогню предмети (штори, рушники тощо).

Якщо зникло полум'я під час приготування їжі на газовій плиті: помітивши згаслий пальник, не намагайтеся знову запалити його, це призведе до вибуху газу; перекрийте кран подачі газу, відчиніть вікна і провітріть кухню; зачекайте, поки пальник вихолоне (за необхідності очистіть його від залишків їжі та жиру, продуйте отвори подачі газу), і потім знову запаліть газ, попередньо зачинивши вікна і ліквідувавши протяг; щоб уникнути отруєння газом, намочіть водою рушник (носовичок), притуліть до обличчя і, дихаючи через нього, увійдіть на кухню та перекрійте кран подачі газу; якщо це зробити не вдається, не гаючи часу евакуюйте всіх сусідів і викличте аварійну газову службу, оперативно – рятувальну службу цивільного захисту.

Після вибуху газу: негайно викличте аварійну газову службу, оперативно – рятувальну службу цивільного захисту, поліцію і "швидку допомогу"; по можливості рятуйте сусідів з-під уламків стін і перекриттів, застосовуючи підручні засоби (ломи, лопати, багри тощо), гасіть пожежу; будьте обережні: вибухи можуть повторитися. Якщо під час вибуху у сусідів ви знаходитесь в квартирі, перекрийте подачу газу і вимкніть електрику, негайно залишить квартиру, зачинивши за собою двері; якщо ви не зайняті гасінням пожежі або порятунком людей, вийдіть на вулицю і, залишаючись там до прибуття відповідних служб, надайте першу допомогу потерпілим.

Надання долікарської допомоги потерпілим. У разі всіх нещасних ви­падків, пов'язаних з використанням газу (вибух, пожежа, отруєння), телефо­нуйте в одну з міських служб: "швидку медичну допомогу" - "103", оперативно-ряту­вальну службу - "101", газову - "104", поліцію - "102".

Пам'ятайте! Будь-яка з цих служб повідомить інші і вони прибудуть на місце події.

До прибуття "швидкої медичної допомоги" надайте потерпілому домедичну допомогу. У разі опіків, потерпілого евакуюйте  у безпечне місце і захистить уражені місця від зовнішнього середовища. Засобами захисту можуть бути будь-які стерильні матеріали.

Недопустимо очищувати  шкіру від прилиплого і пригорілого одягу, розрізати одяг на пошкоджених ділянках  тіла, щоб запобігти занесенню у інфекції. Опіки можуть  супроводжуватися шоком. У цьому випадку потерпілому дайте 20 крапель Зеленіна чи настоянки валеріани, каву чи міцний чай. Забезпечте спокій до прибуття лікаря.

У разі виникнення задухи до прибуття "швидкої медичної допомоги", усуньте все, що заважає диханню (розстебніть комір, пасок), дайте понюхати нашатирного спирту, зробіть в разі необхідності штучне дихання.

Відчувши навіть слабкий характерний запах газу, будьте якомога обережніші, не вмикайте освітлення, не запалюйте вогонь,  негайно викликайте газову  аварійну службу.

 

Майстер виробничого навчання

Новомосковських курсів 3 категорії Назаровська О.А.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення