Для підтримки населення при оплаті житлово-комунальних послуг у зв’язку з підвищенням цін і тарифів удосконалено Порядок призначення і надання житлових субсидій:

- спрощено процедуру звернення;

- встановлено індивідуальний підхід до розрахунку обов’язкової частки платежу – виключно від доходів домогосподарства.

Програма житлових субсидій забезпечить соціальний захист усіх громадян, які потребують державної підтримки. Також аргументовано безпідставність і неправдивість усіх міфів щодо ризиків стабільності програми.

Міф перший: всю суму отриманих субсидій в майбутньому доведеться повернути , як і те, що оформлення субсидій може перешкодити продажу квартири чи будинку, оформити спадок. Такі чутки поширюються уже 20 років – із самого початку запровадження Програми субсидій. Проте ніхто не може навести жодного прикладу, коли субсидія перешкодила оформити спадок або продати житло, чи довелося повертати кошти субсидії при продажу квартири.

Нормативно-правовими актами з питання надання населенню житлових субсидій чітко встановлено: субсидія є безповоротною державною допомогою. Її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Міф другий:  клопоту, мовляв, з оформленням субсидії  багато, а реально може скласти мізерну суму, а декому відмовлять, незважаючи на низькі доходи.

Звернення за призначенням субсидії дуже просте. Необхідно заповнити і подати (чи надіслати поштою) до управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська лише два документи: заяву і декларацію про доходи і витрати. Іншу необхідну інформацію спеціалісти управління збиратимуть самі. Крім цього, є можливість подати заяву в електронному вигляді.

Розмір субсидії залежить від доходів домогосподарства і вартості ЖКП, які надаються. Тому в двох сімей з однаковими доходами розмір субсидії може біти різний, якщо відрізняється перелік ЖКП, якими вони користуються. А в сусідів, які живуть в однакових квартирах, сума субсидії може відрізнятися, бо у них різні доходи.

Міф третій: субсидії не надаються безробітним працездатним громадянам або сім’ям, до складу яких входять такі особи. До Порядку призначення субсидій внесено низку змін, покликаних забезпечити надійний соціальний захист сім’ям, які після підвищення тарифів не можуть сплачувати за ЖКП.

Зокрема, ще з травня 2015-го знято обмеження в призначенні субсидій працездатним громадянам, які не працюють, не навчаються і не стоять на обліку в Службі зайнятості як безробітні. Якщо такі громадяни не мають доходів, їм для розрахунку субсидії врахують умовний дохід – у розмірі 2-х прожиткових мінімумів для працездатної особи, з 01.05.2016 року – це 2900 грн. на місяць.

Міф четвертий: субсидії не призначаються за наявності заборгованості з оплати за ЖКП.

Така норма в Порядку була раніше, але її скасовано ще в 2011 році. Тобто наявність боргу з оплати ЖКП не може бути підставою для відмови в призначенні субсидій. Разом із тим, одержувач субсидії має щомісяця сплачувати свою обов’язкову частку плати за ЖКП, визначену в повідомленні про призначення субсидій. І це зрозуміло, держава допомагає оплатити ЖКП, але й зобов’язує одержувача субсидії певну частку цих послуг оплачувати самотужки.

Міф пятий: за помилки при заповненні декларації (особливо цим лякають літніх людей) будуть штрафувати і доведеться повертати субсидію. Це НЕПРАВДА. Форма декларації про доходи і витрати значно спрощена (на 1 аркуші), заповнити її нескладно. З 21 липня 2015 року суми доходів не потрібно вносити, а лише їх види та джерела їх отримання. Допомогу в заповненні документів завжди нададуть спеціалісти управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська. Інформація про порядок заповнення декларації також є на сайті Мінсоцполітики (www.mlsp.gov.ua).

Жодних штрафів за помилки при заповненні декларацій не буде. Санкції можливі лише у випадку, коли громадяни свідомо приховали частину важливої інформації про доходи.

Міф шостий: громадяни можуть втратити субсидії, якщо купують валюту.

Згідно з пунктом 5 Порядку, субсидія не призначається, якщо будь-хто з членів домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за її призначенням здійснив одноразову купівлю товарів, робіт і послуг на суму, яка на дату купівлі/оплати перевищує 50 тис. грн… Купівля валюти не входить до переліку вартості ї х покупок, тобто це не призведе до відмови в призначенні субсидії чи її припинення.

Сьомий міф: субсидії позбавлять ті сім’ї, які мають депозитні рахунки більш як на 50 тис. грн.. або інші доходи. Дійсно, з початку цього року Міністерство фінансів перевіряє доходи громадян, які звернулися за допомогою держави (наявність депозитів, додаткових доходів, майна), т.зв. верифікація соціальних виплат. Але, згідно з чинним Порядком, депозити і відсотки по них не враховуються як доходи і не входять в перелік критеріїв, на підставі яких може бути відмовлено призначення житлової субсидії або припинення її надання. Єдиним критерієм майнового стану, за яким може бути відмовлено у призначенні субсидії, є здійснення одноразової купівлі на суму, що перевищує 50 тис. грн..

Восьмий міф: субсидія не призначається батькам-пенсіонерам, у помешканні яких зареєстровані повнолітні діти, котрі проживають в іншому місці зі своїми сім’ями.

Субсидія розраховується за кількістю зареєстрованих осіб, яким нараховується плата за ЖКП. Разом із цим, на підставі рішення комісії, субсидія може бути призначена без урахування окремих членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають. Рішення комісія приймає за наявності документа, що підтверджує тимчасову відсутність зареєстрованих осіб. А за відсутності таких документів – на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім’ї.

Рішення комісій обов’язкові для всіх підприємств-надавачів комунальних послуг, які зобов’язані виконувати чинне законодавство і нараховувати комунальні послуги на вказану в рішенні комісії кількість членів домогосподарства.

Начальник управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська закликає усіх громадян міста скористатися адресною підтримкою держави.

Відділ з питань внутрішньої політики, інформації та прес-служби