Дії під час грози

Багато явищ природи ми сприймаємо без особливих емоцій. Однак жодну людину не залишає байдужою гроза, коли небо розсікають сліпучі блискавки, а повітря тремтить від могутніх звуків  грому. Цей прояв стихії викликає в нас змішане почуття подиву, захоплення і навіть страху.

Люди здавна боялися блискавки, і не випадково, адже у літні місяці вона може становити серйозну небезпеку для людини та її майна.

Нічого не може бути важливіше вашої власної безпеки, тому завжди необхідно дотримуватися певних  правил  поведінки під час грози:

- не ховатися під деревами (особливо тими, що стоять окремо). Найбільш небезпечні дерева – це дуб, тополя, ялина, сосна;

- перебуваючи на відкритому просторі, не стійте прямо (блискавка б’є в найвищу точку на місцевості), не лягайте на землю (таким чином ви підставите все тіло під удар блискавки), краще присісти навпочіпки у суху яму чи траншею, обхопивши ноги руками;

- не варто бігти;

- не можна їхати на велосипеді;

- якщо ви їдете в автомобілі – зупиниться і зачиніть вікна;

- у горах - уникайте гребенів, виступів та інших підвищених місць;

- небезпечно перебувати поруч із металевими предметами;

- не варто купатися;

- якщо ви в цей час знаходитесь у човні, якнайшвидше доберіться  до берега;

- не стійте біля відчиненого вікна;

- в приміщенні тримайтеся подалі від металевих предметів,   електроприладів,

  телевізора, краще вимкніть їх із розетки.

Якщо блискавка таки вдарила

Електричний розряд блискавки при проходженні через організм людини викликає загальні порушення. В місцях входу і виходу електричного розряду утворюються опіки тканин, що нагадують опіки ІІІ-ІV ступеня.

Іноді на шкірі відмічаються деревовидні розгалужені червоні смуги. Людина втрачає свідомість, знижується температура тіла, зупиняється дихання, пригнічується серцева діяльність, можливе спостереження стану «уявної» смерті, при якому не прослуховується дихання та пульс, зіниці широкі, не реагують на світло, шкіра  бліда.

При легкому враженні спостерігається запаморочення, шум у вухах, слабкість, втрата свідомості. При дії електричного розряду можуть спостерігатись значні фізичні травми, включно до втрати кінцівок.

При наданні першої домедичної допомоги потерпілому, насамперед, необхідно:

- роздягнути постраждалого, облити йому голову холодною водою.

- якщо людина ще не опритомніла, необхідно зробити штучне дихання «рот у рот», а при зупинці серця – непрямий масаж;

- поверхню опіку закрити пов’язкою та якнайшвидше викликати медичну допомогу або відправити до лікарні.

Пам'ятайте! Постраждалий від удару блискавки може мати перелами, навіть хребта, тому переміщувати його необхідно дуже обережно. І ні в якому разі не можна закопувати потерпілого в землю, як дехто вважає, для відновлення дихання!

 

Майстер виробничого навчання

Новомосковських територіальних курсів

ЦЗ та БЖД (ІІІ категорії)    Олена НАЗАРОВСЬКА

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення