Десять кримінальних проваджень за ухилення від призову за мобілізацією

Мобілізація — це комплекс заходів, які здійснюються в державі з метою переведення органів державної влади, місцевого самоврядування та деяких інших органів на функціювання в умовах особливого періоду, а Збройних сил чи інших військових формувань — на організацію і штати воєнного часу. Ефективно дати відсіч нападникам на країну чи виконати зобов'язання по спільній обороні від агресора без швидкої і своєчасної мобілізації неможливо. Тому ухилення від призову до лав Збройних сил України з числа військовозобов'язаних громадян під час воєнних дій, які розпочались або передбачаються, створює загрозу для безпеки держави у сфері оборони.

Що потрібно знати про призов, яка відповідальність за ухилення від мобілізації і кого мобілізують?

Військовозобов'язаними є чоловіки від 18 до 45 років (сюди входять рядовий і сержантський склад). Також можуть закликати офіцерський склад і тут вік збільшується до 65 років. Варто відзначити, що 18-річних призовників, а також чоловіків без армійського досвіду обіцяють закликати в останню чергу. А от чоловікам з вищою освітою, які пройшли повний курс військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу і яким присвоєно відповідне військове звання офіцера запасу, може теж прийти повістка.

Спочатку призовники отримують повістку, потім приходять у військкомат і проходять медкомісію. Після цього у військкоматі вирішують, куди відправляти призовника.

Під час мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов'язані з'явитися на збірні пункти у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів).

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: заброньовані органами державної влади; визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я; народні депутати України  тощо. Детально про свої права та обов'язки можна прочитати на сайті Міноборони.

Якщо є дані про те, що людина ухиляється від виконання повинності, військомат звертається в міліцію. Наразі в Новомосковському міському відділі міліції за зверненнями Новомосковсько-Магдалинівського військомата відкриті 10 кримінальних проваджень за ухилення від призову за мобілізацією. Згідно статті 336 Кримінального кодексу України таке правопорушення карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років. За неявку у військкомат за повісткою покарання не таке суворе – штраф від 85 до 119 грн, за порушення законодавства про мобілізацію – штраф від 17 до 51 грн, за умисне знищення приписного свідоцтва або військового квитка – штраф від 17 до 51 грн.

Українці служитимуть до указу Президента України про демобілізацію або їх замінять чоловіки, покликані в ході часткової мобілізації. Для мобілізованих повинні зберігатися місця роботи, студентів після служби повинні  відновити на навчанні.

Т.М. Попова, майор міліції

Новомосковський ВП ГУНП в Дніпропетровській області