Африканська чума свиней поширюється на Дніпропетровщині

Минулорічна складна ситуація через періодичні спалахи африканської чуми свиней (АЧС) в різних регіонах України не минула і Дніпропетровщину.  В січні 2017 року вперше зареєстровано 2 спалахи (в фермерському господарстві с. Новопілля Криворізького району та особистому підсобному господарстві в с. Веселе  Раївської  с/ради  Синельниківського району). Введено карантин та заборонені вивезення за межі карантинної зони та забій і реалізація тварин усіх видів (включаючи птицю) і продуктів їхнього забою (м’яса, сала, шкіри, шерсті, пір’я тощо)  на   ринках  та  в  інших  не  встановлених  для  цього  місцях.

АЧС - це висококонтагіозна, гостра, інфекційна, вірусна хвороба свиней, що відноситься до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин.

Хвороба завдає значних економічних збитків, зумовлених відсутністю вакцини та засобів лікування, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів в разі загрози чи виникнення хвороби, та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.

Вірус стійкий до широкого діапазону температур і рН середовища. У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів, у м'ясі від хворих тварин - до 155 днів, копченій шинці - до 5 місяців, у гною - до 3місяців.

И хоча вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини, для свиней хвороба смертельна.

При найменшій підозрі на захворювання знищується все поголів’я, туші тварин та трупи тварин, що загинули спалюються. В зареєстрованих вогнищах області вже спалено півтисячі свиней в зв’язку з підозрою на африканську чуму. Окрім спалювання тварин, заражених АЧС іншого способу боротьби з вірусом не існує.

Причиною розповсюдження хвороби може бути несанкціоноване переміщення інфікованих збудником АЧС вантажів (живі тварини, сировина або продукція тваринного походження).

Зважаючи на спалахи АЧС в області звертаю увагу мешканців міста на  необхідність вжиття заходів по запобіганню виникнення та поширення смертельної хвороби серед свиней на території  міста.

Громадянам не варто купувати м’ясо та м’ясопродукти на стихійних ринках. Не соромтесь запитувати на об’єктах продовольчої торгівлі супровідні документи на свинину, що свідчать про її походження та безпеку.

Власники домашніх свиногосподарствах повинні знати, що основним заходом  профілактики АЧС є дотримання  «закритого» режиму роботи свиногосподарств. Не використовуйте для годівлі свиней харчові та боєнські відходи. Не додавайте в їжу свиням продукти тваринного походження, якщо вони не пройшли високу термічну обробку. Це особливо стосується кормів, до складу яких входять перероблені відходи м’ясокомбінатів. Вживайте заходи боротьби з дрібними гризунами, переносниками вірусу. Завіз поголів’я свиней в домашні господарства здіснюйте тільки за наявності ветеринарних  документів. Не допускайте контактів з дикими представниками виду. У будь-якому випадку захворювання чи навіть при найменшій підозрі на вірус, тим більше при масовому захворюванню та загибелі свиней, необхідно терміново повідомляти спеціалістам Новомосковської міської державної лікарні та Управлінню Держпродспоживслужби в м. Новомосковську за тел. (05693)7-52-79 (адреса: вул. Зіни Бєлої, 89).

За дорученням Головного управління Держпродспоживслужби зараз в місті ветеринарною службою проводиться інвентаризація поголів’я свиней в домогосподарствах. Прошу надавати достовірну інформацію.

В.о. начальника Управління Держпродспоживслужби в м. Новомосковську                                                              М.О. Малишева